Gürcü fındığı serbest piyasa fiyatını düşürdü

Gürcü fındığı serbest piyasa fiyatını düşürdü
Gürcü fındığı serbest piyasa fiyatını düşürdü
- KFMİB Başkan Yardımcısı Gürsoy: - "Fındık fiyatının istenilen seviyelere yükselmemesinin sebepleri arasında Gürcistan'ın fındığı daha ucuza satması da yer alıyor"

ORDU (AA) - 1 Eylül'de başlayan fındık ihracatıyla birlikte bazı Avrupalı alıcıların daha ucuza satılan Gürcü fındığına yönelmesinin Türkiye'deki fiyatların artmasına engel olduğu bildirildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllarda olduğu gibi bu sezonda Avrupalı alıcıların bir kısmının daha ucuza satılan Gürcü fındığına yöneldiğini söyledi. 

Türkiye'nin rakibi konumundaki Gürcistan'ın fındığı daha ucuza satmasının Türkiye'deki serbest piyasa fiyatına direk yansıdığına işaret eden Gürsoy, "Bugün ülkemizde fındık fiyatı tamamen arz ve talebe göre şekilleniyor. Biz ülke olarak daha fazla fındık ihracat edersek iç piyasamızda da o kadar fazla fındığa ihtiyaç olur ve böylelikle fiyatlar yükselir. Dolayısıyla fındık fiyatının istenilen seviyelere yükselmemesinin sebepleri arasında Gürcistan'ın fındığı daha ucuza satması da yer alıyor" dedi. 

Gelecek 3 ayda da Avrupalı alıcıların Gürcü fındığına yönelmeye devam edeceğini tahmin ettiklerini kaydeden Gürsoy, şunları kaydetti.

"Bugün Avrupalı alıcılar Gürcistan fındığına yönelmemiş olsaydı Avrupalı sanayiciler bizden daha fazla fındık almış olacak ve üreticilerimiz ürünlerini 14-15 liradan satacaktı. Avrupalı sanayici haklı olarak fındık açığını daha ucuza bulduğu Gürcistan'dan kapatıyor. Dolayısıyla bizim malımız satılacağı yerde onların malı satılıyor. Gürcü fındığı Türk fındığına oranla 100-150 dolar daha ucuza satılıyor. Çünkü onların üretim maliyetleri bizden daha ucuz. O nedenle Avrupalı alıcılar ilk tercihini Gürcü fındığından yana kullanıyor."

Gürcü fındığının, Türk fındığına ve üreticisine az da olsa bir çelme attığının altını çizen Gürsoy, "En büyük sorunumuz ise Gürcistan üretiminin yıldan yıla artıyor olması. Açıkçası bu durum bizleri tedirgin ediyor. Henüz Gürcü fındığı çok ciddi manada bize hasar vermese de olumsuz yansımalarını şimdiden görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda Gürcü fındığına yönelik ek tedbirlerimizi almalıyız. Önlem olarak ise Türkiye'de fındık üretimini daha artırıp maliyetini ise düşürmemiz lazım. O zaman bu soruna çözüm bulabiliriz" ifadesini kullandı. 

Gürsoy, Gürcü fındığının yanı sıra İtalya'nın da Türkiye'ye oranla daha ucuza fındık satmaya başladığını sözlerine ekledi.