Hayvan destekleme ödemeleri

Hayvan destekleme ödemeleri
Hayvan destekleme ödemeleri
ORDU (AA) - Fatsa Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, 3 bin 182 büyükbaş hayvana şap aşılamasının yapıldığını ve hayvan destekleme...

ORDU (AA) - Fatsa Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, 3 bin 182 büyükbaş hayvana şap aşılamasının yapıldığını ve hayvan destekleme ödemelerinin mayıs ayında başlayacağını bildirdi.

Ayaz, yaptığı açıklamada, şap hastalığının viral, bulaşıcı ve ağır ekonomik kayıplara neden olan bir hastalık olduğunu söyledi.

Vatandaşları hayvanlarını yılda iki kez aşılatmaya davet eden Ayaz, şunları kaydetti:

"2015 yılı ilkbahar dönemi şap aşılaması kampanyası kapsamında ilçemiz genelinde büyükbaş hayvanların tamamı şap aşısı ile aşılanmaktadır. Şap hastalığı viral bulaşıcı ve ağır ekonomik kayıplara neden olan bir hastalıktır. Tedavisi zahmetli ve pahalıdır. Bu nedenle hayvan sahiplerinin yılda 2 kez hayvanlarını aşılatmaları gerekmektedir. İlçemizdeki aşılama kampanyası 17 Mart 2015 tarihinde başlamış olup 17 Nisan 2015 tarihine kadar devam edecektir. Şu ana kadar 3 bin 182 baş hayvan aşılanmıştır."

Hayvancılık teşvikleri kapsamında, buzağı teşviki için 75, besilik materyal buzağı teşviki için 150, anaç sığır desteklemesi için 225 ve besilik anaç sığır desteklemesi içinse 350 lira ödeme yapıldığını hatırlatan Ayaz, "2014 yılı içinde toplam kayıt yaptıran 101 çiftçiye 177 baş hayvan için 49 bin 200 lira, anaç sığır ve besilik anaç sığır desteklemesi kapsamında 167 işletmeye 229 buzağı için 21 bin 975 lira buzağı desteklemesi tahakkuk ettirilmiş olup ödemeler mayıs ayı içerisinde yapılacaktır. Desteklemelerden faydalanmak isteyen yetiştiricilerin hayvan kayıtlarının güncel olması, hayvanlarına suni tohumlama yaptırmaları, doğan buzağılarını 2 hafta içinde kaydettirmeleri ve bağlı oldukları birlik vasıtasıyla veya şahsen 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren ilçe müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Viral

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  Birlik

  ,

  Güncel

  ,

  2015

  ,

  kayıt