HDP binalarındaki patlama

HDP binalarındaki patlama
HDP binalarındaki patlama
- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: - "Seçime gölge düşürecek bu tür çirkin saldırıları şiddetle kınıyoruz" - "Kime yapılmış olursa olsun, hangi partiye yapılmış olursa olsun ya da hangi adaya yapılmış olursa olsun bu, doğrudan doğruya demokrasiye yapılmış bir saldırıdır"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adana ve Mersin'de HDP binalarındaki patlamalara ilişkin, "Seçime gölge düşürecek bu tür çirkin saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi. 

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Kurtulmuş, gazetecilerine Adana ve Mersin'deki HDP binalarına yönelik saldırılara ilişkin görüşü sorulması üzerine, bunun demokrasiye yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, herkesin uyanık ve provokasyonlara karşı tedbirli olması gerektiğini anlatarak,  Türkiye 'nin bir seçime doğru gittiğini ve bu seçimin demokratik standartları son derece yüksek, huzur ve  güven içerisinde olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Türkiye'nin her yerinde güle oynaya bu seçimi yapmaları gerektiğini belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla bu seçime gölge düşürecek bu tür çirkin saldırıları şiddetle kınıyoruz. Kime yapılmış olursa olsun hangi partiye yapılmış olursa olsun ya da hangi adaya yapılmış olursa olsun bu, doğrudan doğruya demokrasiye yapılmış bir saldırıdır."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, HDP Mersin ve Adana il binalarına yapılan saldırının, bütün partilere yapılmış gibi olduğuna vurgu yaparak, "Demokrasinin tamamına yapılmış bir saldırıdır. Bunu yapanlar, Türkiye'de herhalde özgür seçimlerin olmasını engellemek isteyenlerdir. Halkın iradesine bir türlü kısıtlamalar getirmek isteyenlerdir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Şu anda yaralı insanlar var. Bu yaralananlara da acil şifalar diliyorum. HDP'ye geçmiş olsun. HDP'li arkadaşlara da geçmiş olsun diliyorum. Sonuçta herkesin uyanık olması, provokasyonlara karşı tedbirli olması gerekiyor. Ümit ederim ki seçim kampanyası sırasında bu tür provokasyonlar bir daha gerçekleşmez. Türkiye sağlıklı bir seçimi yapmış olur" değerlendirmesinde bulundu.