İki bin rakımlı yaylada "çığ" tatbikatı

İki bin rakımlı yaylada "çığ" tatbikatı
İki bin rakımlı yaylada "çığ" tatbikatı
- Ordu'nun Çambaşı Yaylası'nda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği çığ altında kalanlar kurtarıldı

ORDU (AA) - Ordu'nun Kabadüz ilçesine bağlı iki bin rakımlı Çambaşı Yaylası'nda, "Çığda Arama ve Kurtarma Tatbikatı" düzenlendi.

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünce üç gün süren tatbikatta teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Programın ilk bölümünde teorik çığ eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimde karda kişisel ekipman bilgisi, konuşlanma, çığ bilgisine giriş, kar profilinin incelenmesi, çığ analizi, çığ bölgesi çalışma bilgisi, çığ altındaki personeli arama ve kurtarma, çığda ilk yardım, hazırlık ve intikal, kamp alanında konuşlanma, çığda arama kurtarma, çığda intikal, kayak eğitimi ve ilk yardım gibi konularda katılımcılara bilgiler verildi.

Altı ekibin katılımıyla düzenlenen tatbikatın son gününde ise ekipler, arama ve kurtarma çalışması yaptı.

Senaryo gereği, İl AFAD Müdürlüğüne Çambaşı Yaylası'nda iki kişinin çığ altında kaldığı bilgisi geldi. Daha sonra hızla olay yerine hareket eden ekipler, çığ altında kalan iki kişiye ulaştı.

AFAD İl Müdürü Osman Işık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, katılımcıların, üç günlük tatbikat eğitimi aldığını söyledi.

İki gün boyunca teorik eğitimlerin verildiği tatbikatın son gününde senaryo gereği çığ sonrası kaybolan iki kişinin arama ve kurtarma çalışmasının gerçekleştirildiğini belirten Işık, "Gerçekleşen tatbikattaki hedefimiz, arama ve kurtarma potansiyelini öne çıkartmak, eksik yönlerimizi tespit etmek, ilimizde yaşanabilecek muhtemel çığ afetinde ekiplerin hazır ve eğitimli olmasını sağlamaktır. Bugün bunu başardığımızı düşünüyorum. Tatbikata katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin afet durumlarında imkan ve kabiliyetlerini test etmek, eksik yönlerini gidermek amacıyla düzenlenen tatbikata AFAD, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti, Sağlık Arama ve Kurtarma Derneği, Gençlik ve Spor Kulübü Arama ve Kurtarma Ekibi ile ferdi olarak AFAD gönüllüleri katıldı.