"Kadına şiddette yasalar mucize yaratmaz"

"Kadına şiddette yasalar mucize yaratmaz"
"Kadına şiddette yasalar mucize yaratmaz"
- Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Centel: "En güzel yasaları yapsanız bile, kadına şiddet olayları birden bire sona ermez. Önemli olan insan unsurudur" - "Türkiye'de şiddete uğrayan kadınların yüzde 89'u resmi kurumlara başvurmuyor. Ailenin ve kadının korunmasına ilişkin yasada, aile hakimi dışında polisin ve mülki amirin de önlem almasına yönelik hükümler var. Eğer bu uygulanırsa kısa dönemde kadına şiddet olaylarında az da olsa gerileme olabilir"

ORDU (AA) - GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Centel, kadına şiddetin önlenmesinde yasaların "mucize" yaratmayacağını, en güzel yasalar yapılsa bile kadına şiddet olaylarının sona ermeyeceğini belirterek, "Önemli olan insan unsurudur" dedi. 

Centel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadına şiddete karşı, yasa koyucunun pozitif kurallar ihdas ettiğini ancak oluşan bakış açılarının her zaman şiddeti azaltmaya yetmediğini söyledi.

Türk toplumunun  kadın  ve erkeğe ayrı roller biçtiğini belirten Centel, "Bir kere toplumda yanlış bir namus anlayışı var. Namus sadece kadınlara özgü gibi düşünülüyor. Erkekler için söz konusu olmaz sanılıyor. Namus cinayeti işleyenler adeta hoş görülüyor, çeşitli indirimler yapılıyor. Cezada indirimin rutin hale getirilmemesi gerekir. Yani, tahrik indirimi veya iyi hal indirimi, kadına şiddet olaylarının veya cinayetlerin hepsine uygulanamaz. Bu şekilde rutinleşmiş uygulama olunca, potansiyel suçlular da korkmuyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Centel, yasaların şiddetin önlenmesinde etkili olabileceğini fakat tek başına mucize yaratamayacağını vurguladı.

Kadın, erkek tüm toplumun aynı bilince sahip olabilmesi için eğitimin önemini dile getiren Centel, "En güzel yasaları yapsanız bile birden bire kadına şiddet olayları sona ermez. Önemli olan insan unsurudur. Artık erkekler kadınları 'malları' gibi görmekten vazgeçmeli. Özellikle evli kadın kocasının malı gibi görülüyor. Bunun değişmesi lazım. O nedenle anneler de erkek çocuklarını büyütürken daha farklı hareket etmeli. Yani sadece erkekleri değil, kadınları da eğiteceğiz" ifadesini kullandı. 

- "Kadınların yüzde 89'u resmi kurumlara başvurmuyor"

Türkiye 'de şiddete maruz kalan kadınların yüzde 89'unun "güvensizlik duygusu yaşadığı için" resmi kurumlara başvurmadığını dile getiren Centel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi ailenin ve kadının korunmasına ilişkin yasada aile hakimi dışında polisin ve mülki amirin de önlem almasına yönelik hükümler var. Eğer bu uygulanırsa kısa dönemde kadına şiddet olaylarında az da olsa gerileme olabilir. Kısa vadede çözüm belki söz konusu uygulamayla sağlanabilir. Uzun dönemde ise ancak eğitim ve yasaların doğru şekilde uygulanmasıyla çözüme ulaşılabilir."

Centel, yeni dönemde TBMM'de kadın milletvekili sayısının geçen yıllara oranla daha fazla olacağını da anımsatarak, milletvekillerinden kadına yönelik şiddetin önlenmesinde daha pozitif ve etkin çalışmalar içerisinde olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.