Kanser Haftası

Kanser Haftası
Kanser Haftası
ORDU (AA) - Fatsa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kanser Haftası kapsamında vatandaşları bilgilendirmek için stant açıldı.Bir alışveriş merkezinde...

ORDU (AA) - Fatsa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kanser Haftası kapsamında vatandaşları bilgilendirmek için stant açıldı.

Bir alışveriş merkezinde açılan stantta vatandaşlara kanserle ilgili bilgi ve broşürler verildi.

AA muhabirine açıklama yapan Fatsa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Işıl Aralan, kanser hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Kanser hastalığının çeşitli nedenlerden dolayı meydana geldiğini anlatan Aralan, "Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunudur. Ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alır. Sigara ve alkol kullanımı, kimyasal maddeler, radyasyon, çevresel faktörler, hormonal ve genetik nedenler, virüsler, kötü beslenme alışkanlığı gibi faktörler kanserin oluşumunda önemli rol oynar. İyileşmeyen yaralar, beklenmeyen kanamalar ve akıntılar, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, siğil ve benlerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, nedeni belli olmayan ani kilo kayıpları, 15 günden uzun süren ses kısıklığı, ateş ve öksürük kanserin belirtileri olabilir" dedi.

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden meme kanseri için düzenli olarak muayene yapılması gerektiğini ifade eden Aralan, "Kadınlarda meme kanseri yapılan meme muayenesiyle erken teşhis edilebilir. Yine rahim ağzı kanseri de sadece şikayeti olan kişilere değil, sağlıklı kişilerde yapılan muayene ve tarama testleri ile erken teşhis edilebilmektedir. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Sağlıklı yaşam için sigara içmemek, beslenmemize dikkat etmek, düzenli spor ve egzersiz yapmak gereklidir. Aile Hekimliklerinde ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezlerinde bu muayeneler yaptırılabilir. Kanser Haftası (1-7 Nisan) boyunca etkinliklere devam edilecek ve halkı bilgilendirmek için el broşürleri dağıtılarak kanserde erken teşhisin önemi ile ilgili bilgiler verilecektir" diye konuştu.