Karadeniz'deki hamsi bolluğu

Karadeniz'deki hamsi bolluğu
Karadeniz'deki hamsi bolluğu
- Fatsa Yalıköy Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Mutlu: "Hamsi avı bu şekilde devam ederse son 10 yılın en iyi sezonunu yaşamış olacağız"

ORDU (AA) - Karadeniz'de avlanan bol miktarda hamsi balıkçıların yüzünü güldürdü. 

Fatsa Yalıköy Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Eftal Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yılların en bereketli sezonunu yaşadıklarını söyledi.

Teknelerin limana dolu döndüğünü belirten Mutlu, "Hamsi avı bu şekilde devam ederse son 10 yılın en iyi sezonunu yaşamış olacağız. Eskiden denize çıkar boş dönerdik ama şimdi boş dönmüyoruz. Hamsi şuanda en çok Zonguldak, Fatsa, Tirebolu ve Hopa taraflarında avlanıyor. Yalnız şu anda Çanakkale ve Marmara Bölgesi'nde hamsinin üzerindeki av baskısı çok fazla. Şimdi balıkçılar çok memnun. Hamsi avı birden kesilmez ise çok güzel olacak" dedi.

Mutlu, şunları kaydetti:

"Son 3 yıldır hamsinin bizim sularımızda avlanmayıp üremesi ve hamsinin üzerindeki aşırı av baskısı olmaması, bu sene bol olmasına neden oldu. Mikrofonu eline alan herkes 'hamsi bitti' dedi ama hepsi hamsinin bitmediğini gördü. Hamsinin kilosu fabrikalara sanayi ürünü olarak 80 kuruştan, soğuk hava depolarına 1,5 liradan, balıkçılara ise 2 liradan satıyoruz."