Mahallelere örnek fındık bahçeleri kurulacak

Mahallelere örnek fındık bahçeleri kurulacak
Mahallelere örnek fındık bahçeleri kurulacak
- Fatsa Ziraat Odası Başkanı Kibar: "Belirlenen pilot bölgelere ve zamanla tüm mahallelere, masrafları Ziraat Odası tarafından karşılanacak örnek bahçeler ve seralar kuracağız"

ORDU (AA) - Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, belirlenen pilot bölgelere ve zamanla tüm mahallelere, masrafları Ziraat Odası tarafından karşılanacak örnek bahçeler ve seralar kuracaklarını söyledi.

Kibar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fatsa'nın mahallelerinde örnek bahçeler oluşturarak fındıkta verimi artırmayı düşündüklerini ifade etti.

Bölgenin en önemli geçim kaynağının fındık olduğuna işaret eden Kibar, "Fındığın en büyük sorunu olan fiyat istikrarsızlığını ve verim düşüklüğünü ortadan kaldırmak için çeşitli çalışmalar yürüteceğiz. İlk önceliğimiz fındığımızın kalitesini artırmaya yönelik yapacağımız çalışmalar olacak. Alan bazlı verimi yükseltmek için pilot bölgelerde örnek bahçeler oluşturacağız. İnşallah her mahallemize bir örnek bahçe kurmayı düşünüyoruz" dedi.

Örnek bahçelere yapılan tüm masrafların Ziraat Odasınca karşılanacağını ifade eden Kibar, şunları söyledi:

"Örnek bahçelerimizin ilaçlama, gübreleme ve bahçelemesini kendimiz yapacağız. Örnek bahçelerimizde verimin artmasıyla üretici bu bahçeleri model olarak benimseyecek ve fındıkta verim yükselecek. Bölgemizdeki fındık bahçelerimizin çoğu 30-40 yaşında. Bu bahçelerimiz verimi çok düşük, bunları gençleştirme çalışmaları başlatacağız. Ayrıca örnek seralar oluşturacağız ve buralarda alternatif ürünler yetiştireceğiz. Ceviz, kivi , bodur meyve yetiştiriciliği ve örtü altı seracılığı yeter ki bölgemizde yüksek gelir getirsin."

Kibar, Ziraat Odasında çalışan mühendislerin evrak işiyle değil üreticinin bahçelerinde çalışmalar yaparak meşgul olacaklarını da kaydetti.


    ETİKETLER:

    Ziraat