Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın:

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın:
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın:
- "Türkiye'nin demokratikleşmesi, korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması, temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınması birinci meseledir. Bunu başaramadığımız zaman aldığınız kazanımlar birer seraptır"

ORDU (AA) -  Eğitim -Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, " Türkiye 'nin demokratikleşmesi, korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması, temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınması birinci meseledir. Bunu başaramadığımız zaman aldığınız kazanımlar birer seraptır" dedi. 

Yalçın,  Atatürk Kültür Merkezi'nde sendika temsilcileri ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye'de demokratikleşmenin, temel, hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının en önemli meselelerin başında geldiğini söyledi. 

Geçmişte yüzde 120 zam alınarak elde edilen kazanımların tamamının, bazı sendikaların duruş gösterememesi üzerine 1-5 Nisan kararlarıyla bir kalemde gittiğini belirten Yalçın, şöyle konuştu:

"Bunun için Türkiye'nin demokratikleşmesi, korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması, temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alınması birinci meseledir. Bunu başaramadığımız zaman aldığınız kazanımlar birer seraptır. Bunu başarmak zorundayız. Bu ülke istikrarsız bir ülkedir. Her 10 yılda bir darbenin yapıldığı, 91. yılında 61. hükümeti görmüş kavşakta bir ülkeden bahsediyoruz. Onun için burada kimsenin ayağa kalkmasına müsaade etmezler, son 10 yılda yaşadığımız 7 darbe girişimi bunun neticesidir."

- "Bu ülkenin temel sorunu sivil yapıların olmayışı"

Yalçın, Türkiye'nin temel sorununun sivil yapıların yokluğu olduğunu kaydederek, "Eğer sivil yapılar olsaydı bu ülke bu badireleri yaşamazdı" ifadesini kullandı.

Türkiye'de geçmişte bazı güçlerin emek örgütlerini kullandıklarını vurgulayan Yalçın, 28 Şubat ve Cumhuriyet mitinglerinin birer örnek olarak önlerinde durduğunu dile getirdi.

Yalçın, 2006 yılında yapılan Cumhuriyet mitingleriyle darbe girişimine kalkışıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte mevsimlik sendikacılık budur. Seçime gidilen süreçte eski hasımların kol kola girerek şimdi hısım oldukları, ibretlik tablolarla karşı karşıyayız. Nöbetleşe ödünç adamlar verilerek sizin duruşunuz, yürüyüşünüz engellenmeye çalışılıyor. Öğretmen rotasyonu tartışılıyor, malum sendikanın başkanı 'Eğitim-Bir Sen rotasyoncudur' diye ahlaksızca ifade kullanmaya çalışıyor. Eğitim-Bir Sen, yöneticiler konusundaki rotasyonu savunmuştur, sonuna kadar da savunacaktır ama öğretmenler konusundaki kaygı ve endişelerimizi 2011 yılında dile getirerek, tasvip etmediğimizi beyan ettik. Onun için biz rotasyoncu değiliz ama birileri manipülasyoncu."

Yalçın, Türkiye'nin son 13 yılda birçok defa darbe girişimlerine maruz kaldığını ve söz konusu girişimleri karşı sendika olarak en sert tepkiyi verdiklerini sözlerine ekledi.