Muhtarlar, Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesini istiyor

Muhtarlar, Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesini istiyor
Muhtarlar, Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesini istiyor
- Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz: - "Emekli olmayan muhtarlarımızın Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesini istiyoruz, bu konuda hükümet yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor"

ORDU (AA) -  Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz, emekli olmayan muhtarların Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesiyle ilgili hükümet yetkilileriyle görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 15 bin muhtarın Bağ-Kur kapsamında yer aldığını anlattı.

Yeni uygulamayla hiçbir sağlık güvencesi olmayan muhtarların seçildikten sonra devlet tarafından Bağ-Kur'a kayıtlarının yapıldığını belirten Akdeniz, söz konusu muhtarların Bağ-Kur primlerinin de devlet tarafından ödenmesi yönünde istekleri olduğunu dile getirdi. 

 Muhtarların bir anlamda "devletin seçilmiş memurları" olduğunu anlatan Akdeniz, son dönemde yapılan zamlarda muhtar maaşlarının iyi bir noktaya geldiğini kaydetti.

Akdeniz, bunu gözardı etmediklerini vurgulayarak, "Ancak özellikle köy muhtarlarımızın Bağ-Kur primleri konusunda bazı sıkıntıları var. Çünkü devlet yeni uygulamayla hiçbir sağlık güvencesi olmayan muhtarları seçildikten sonra Bağ-Kur ile sağlık güvencesi altın alıyor. Burada muhtarlarımız  Bağ-Kur kapsamına alınıyor ama primleri ise kendileri ödemek zorundalar" diye konuştu.

Emekli olmayan muhtarların Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesini istediklerini anlatan Akdeniz, şunları kaydetti:

"Neden istiyoruz? Emekli olan muhtarlarımız maaşlarının tamamını alabiliyor.  Bağ-Kur kapsamında yer alan 15 bin muhtarımız ise aldıkları maaşlarından primlerini ödemek durumunda kalıyorlar. Bizim bu  konuda hükümet yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Geride kalan Aralık aynda meclisteki plan bütçe görüşmelerinde 2015 yılı için bir onay alınamadı. Onun için bu yıl içerisinde her hangi bir sonuç almamız zor görünüyor. Ancak yıl sonunda yapılacak görüşmelerde sonuç alınmasını ön görüyoruz." 

?Akdeniz, taleplerinin kanunlaşması halinde Bağ-Kur kapsamında yer alan muhtarların maddi açıdan rahatlayacağını da sözlerine ekledi.