Nisan ayında yağan kar arıcılara göç erteletti

Nisan ayında yağan kar arıcılara göç erteletti
Nisan ayında yağan kar arıcılara göç erteletti
- Türkiye Arı Yetiştiriciliği Birliği Genel Başkanı Yılmaz: "Son günlerde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle göçe hazırlanan arıcılar göçlerini erteledi"

ORDU (AA) -  Türkiye Arı Yetiştiriciliği Birliği Genel Başkanı Bahri Yılmaz, son günlerde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle göçe hazırlanan arıcıların bu göçlerini ertelediğini söyledi. 

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göç için hazırlıklarını tamamlayan arıcıların bazı bölgelerde bölgelerde göç ederken bazı bölgelerde kar yağışı nedeni ile göç edemediklerini belirtti.

Henüz göç etmemiş arıcıların özellikle Doğu ve Güneydoğu illerine gitmekten vazgeçtiğini ifade eden Yılmaz, havanın mevsim normallerine dönmesiyle göçün yeniden hızlanacağını söyledi. 

Mayıs ayının başından itibaren arıcıların yeniden göç etmeye başlayacaklarını belirten Yılmaz, "Arıcılarımızın ilk tercihi yine Sivas, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Gümüşhane, Bayburt, Van , Hakkari, Bitlis, Muş, Yozgat ve Bingöl illeri olacaktır" dedi. 

Nisan ayı başında göç eden arıcılara ise son günlerde yağan karın sürpriz olduğunu kaydeden Yılmaz, "Bu kar yağışı arıları olumsuz etkilemedi. Şimdilik bir sorun yok. Bizim korkumuz kar yağışının olduğu yerlerde don beklentisinin olması. Eğer don olursa bu üretimimize olumsuz yansır. Bu yıl çok bereketli bir sezon bekliyoruz. İnşallah bir olumsuzluk ile karşılaşmayız" diye konuştu.