Okur yazarlık artınca "mühre" talep azaldı

Okur yazarlık artınca "mühre" talep azaldı
Okur yazarlık artınca "mühre" talep azaldı
ORDU (AA) - Okuma yazma bilmeyen vatandaşların imzası yerine geçen ve resmi işlemlerde geçerli olan mührün ustaları mesleklerinin kaybolmak üzere...

ORDU (AA) - Okuma yazma bilmeyen vatandaşların imzası yerine geçen ve resmi işlemlerde geçerli olan mührün ustaları mesleklerinin kaybolmak üzere olduğunu söyledi.

Ünye ilçesinde mühür ustası Kemal Uyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuma yazma bilmeyen ya da imza atamayanların en büyük yardımcısının bir zamanlar mühürler olduğunu belirtti.

Pirinç üzerine kişinin adının ilk harfi ve soyadı kazınarak yapılan mühürlerin okur yazarlık artınca kullanılmaz hale geldiğini ifade eden Uyar, kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği yaşatmaya çalıştığını ifade etti.

Tamamen kişiye özel, el yapımı olan mühürlerin bir kopyasının yapılamadığını savunan Uyar, "Kullanılabilmesi için noter tarafından onaylatılması gereken mührün kaybolması durumunda bir kopyası çıkarılamıyor, bu sebeple yeni bir mühür yapımında tekrar noter onayı almak gerekiyor" dedi.

Üçüncü kuşak olarak devam ettirdiği mühürcülük mesleğinin son yıllarda okuma yazma bilen sayısının artmasıyla önemini yitirdiğini vurgulayan Uyar, şunları dile getirdi:

"1963 yılında babam bu mesleğe başladı, 1993 senesine kadar kesintisiz olarak 30 yıl babam devam etti. 1993 yılında babamın vefatından sonra 22 senedir ben devam ediyorum, mühürcülüğü 3. kuşak olarak devam ettiriyorum. Bizden sonrasında ise bu meslek biter. Benim çocuklarım ise bu mesleği yapmazlar. Bu meslek ne kadar daha gider, okuma yazma bilmeyenler nereye kadar sürer bilmiyorum. Ama bu meslek bitmeye yüz tutmuş bir meslek."

Dededen kalma 150 yıllık mengene ile yaptığı mühür kazımanın oldukça zor bir iş olduğunu söyleyen Uyar, şöyle devam etti:

"Mührü 65 yaş ve üstü, imza atamayanlar kullanıyor. Resmi dairelerde imza yerine geçiyor. Günümüzde mühre çok fazla ihtiyaç yok. Ancak biz yine de vatandaşa hizmet vermek amacıyla bu işi sürdürüyoruz. Mühürde ismin baş harfi, soy isminin ise tamamı yazılır. Mühürcülükte işlenebilir, yumuşak bir sarı maddeyi işleme başlarken mengeneye sıkıştırıp, eye ile siliyoruz. Sonrasında ise tığ ile ismin baş harfini, soy isminin tamamını soldan sağa yazıyorum. Mühür kazıma işlemi 15 dakika gibi bir zamanımı alıyor. Türkiye 'de son yıllarda verilen halk eğitimleri ile okuma yazma oranında yaşanan yükselişin ardından kazıma mühürlere ihtiyaç kalmadı. İşlerimiz bitme noktasına geldi. Artık mühürler ihtiyaç olduğu için değil, hatıra olsun diye yaptırılıyor."

Uyar, eskisi kadar talep görmeyen mühür ustalarının bir çoğunun mesleğini bıraktığını ya da farklı alanlardaki işlere yöneldiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  hizmet