Ordu-Giresun Havalimanı'na yirmi günde yüz sefer

Ordu-Giresun Havalimanı'na yirmi günde yüz sefer
Ordu-Giresun Havalimanı'na yirmi günde yüz sefer
- Avrupa ve Türkiye'nin denize dolgu yapılarak inşa edilen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılışının gerçekleştiği 22 Mayıs'tan bu yana yüz sefer yapıldı

ORDU (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nun 22 Mayıs'ta açılışını yaptığı Ordu-Giresun Havalimanı'na bugüne kadar yüz uçak seferi gerçekleştirildi.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, büyük bir coşkuyla açılışı gerçekleşen havalimanının hizmet vermeye devam ettiğini belirtti. 

Deniz üzerine kurulan havalimanının açılışının ardından yirmi günün geride kaldığını belirten Balkanlıoğlu, havalimanına 5 bin 857 yolcunun geldiğini, 5 bin 904 kişinin de havalimanından başka şehirlere gittiğini söyledi. Balkanlıoğlu, yoğun sis nedeniyle on seferin iptal edildiğini, beş uçağın da yakın bölgelerdeki havalimanlarına yönlendirildiğini anlattı. 

Balkanoğlu, havalimanının bütün mevsim koşullarında uçakların gece gündüz iniş yapabileceği şekilde dizayn edildiğini ancak cihazların bir kısmının yurtşından ithal edilmesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. 

Yoğun sis nedeniyle yaşanan sefer iptallerinin çok yakın zamanda azalacağını aktaran Balkanlıoğlu, "Yetkili teknik uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, havalimanına uçakların sorunsuz bir şekilde inişlerini sağlayan VOR ve ILS olarak adlandırılan aletli yaklaşma sistemi kurulacak. Bu iki sistem birbirini destekliyor. Bu sistemler sayesinde uçakların hiçbir pilot müdahalesi olmaksızın bile havalimanına inmesi mümkün olacak" dedi. 

Balkanlıoğlu, söz konusu cihazının kurulduğunu ve denemelerinin sürdüğünü ifade ederek, "Bu cihazların tam anlamıyla çalışmaya başlamasıyla birlikte iptaller çok daha az olacaktır. Şu anda hava sisli olduğu zaman ve pilotun görüş alanı sıkıntıdaysa pilotlar bazen inmeyi reddedebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.  

Vali Balkanlıoğlu, havalimanının açılmasıyla Ordu'daki otellerin doluluk oranlarının yüzde 80 seviyesine ulaştığını, Arap yatırımcıların da ile ilgilerinin arttığını kaydetti.