Ordu Valisi Balkanlıoğlu:

Ordu Valisi Balkanlıoğlu:
Ordu Valisi Balkanlıoğlu:
- "Fındıktan başka geçim alternatifleri neler olabilir onun peşindeyiz. Fidancılığa önem veriyoruz"

ORDU (AA) - Işıklı-Karaoluk-Yeşilköy-Günören-Kısacık Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin 4. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Altınordu Ziraat Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş , Çevre ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdür Yardımcısı İsmail Belen, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Daire Başkanı Selahattin Aydın , OTSO Başkanı Servet Şahin, Işıklı-Karaolu-Yeşilköy-Günören-Kısacık Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Halil Külünk ve fidan yetiştiricileri katıldı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, alternatif ürünün önemine değinerek, "Fındık yoksa veya para etmemişse herkes mutsuz. Geçen sene de don vurduğu için fındık olmadı. Fidancılık da fındığa alternatif ürünler arasında yer alıyor" dedi.

"Bu kadar bir ürüne bağlı olmak, geçim açısından hoş bir şey değil" diyen Vali Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

"Ticarette de böyle birkaç dalda yatırım yapmakta fayda var deniliyor. İnsan birinde zarar ederse, en azından diğerinden kurtarır. İlimizde bir çiftçimiz bu işe başlamış. Peşinden diğer insanlar gelmiş orası olmuş bir fidanlık. Görüyoruz ki fidancılık yayılma eyleminde bu da güzel bir şey. Arayış içerisinde olmak, geçim için bir şeyler aramak, çaba içerisinde olmak çok önemli." 

Ordu'da turizmi geliştirmek amaçlı alternatif düşüncelerinin olduğunu vurgulayan Balkanlıoğlu, "Önümüzdeki günlerde Ordu'yu tanıtım faaliyetleri devam edecek. Trabzon'u ve Rize'yi geçeceğiz. Çünkü Ordu, hakikaten güzellikleri bakımından bozulmamış doğası ile Karadeniz'in en güzel il. Valilik olarak yapacağınız her türlü çalışmaya sonsuz destek vereceğiz. Fındıktan başka geçim alternatifleri neler olabilir onun peşindeyiz. Fidancılığa önem veriyoruz" diye konuştu. 

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise Ordulu fidan üreticilerinin büyük bir fedakarlıkla çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, pazarlama konusunun önemine değindi ve "Valiliğimiz ve bizler sizlere her zaman yardımcı olmaya hazırız" dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdür Yardımcısı İsmail Belen, bakanlık olarak Ordu'da yapılan fidanlık çalışmalarına destek verdiklerini söyleyerek, "Ordu fidancılığının bütün dünyaya servis yapan, ihracat yapan bir birim haline gelmesi en büyük arzumuz" diye konuştu.

Fidan çalışmalarının önemli kısmının aşısız olduğuna dikkat çeken Belen, fidan üreticilerinin Manisa'nın Salihli ilçesinde aşılama kursuna katılabileceğini ayrıca, DOKA kapsamında yapılacak bir çalışmayla verilecek desteklerden yararlanılabileceğini kaydetti ve nisan ayı içinde açılacak fidancılık teşhir merkezinde de Ordu'da üretilen fidanların yer alabileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, genel kurul toplantısındaki gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.