Ordu'da 2. KETEM Ünye'de hazırlanıyor

Ordu'da 2. KETEM Ünye'de hazırlanıyor
Ordu'da 2. KETEM Ünye'de hazırlanıyor
ORDU (AA) - Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Ünye'de çalışmaları sürdürülen ve 5 yıllığına kira gideri Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından...

ORDU (AA) - Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Ünye'de çalışmaları sürdürülen ve 5 yıllığına kira gideri Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından karşılanacak olan  Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'nin (KETEM) 2 ay sonra hizmete açılacağı bildirildi.

Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yaptırılan, ÜTSO'nun 5 yıllığına kira giderini karşılama taahhüdüyle Ünye'ye kazandırılan KETEM'in inşaat çalışmaları sürüyor. 

Ordu Halk Sağlığı İl Müdürü Çetin Gündoğdu, Ünye'de yapılan KETEM'in çalışmalarını ÜTSO Başkanı Durmuş Zor'la birlikte inceledi. 

Zor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu, bu hastalığın erken teşhisi noktasında Ünye'ye ÜTSO olarak böyle bir sağlık merkezi kazandırmaya aracı olmaktan gururlandıklarını ifade etti.

Zor, "Kanser hastalığında erken teşhis çok önemli ve erken teşhis konulan hastalar bu hastalıktan kurtulabiliyor. Bu anlamda erken teşhis konusunda böyle bir birimin Ünye'ye kazandırılması ile son derece anlamlıydı ve sağlıklı insanlarda belli periyotlarda giderek kansere yakalanmadan tedbirini almış olacaklar" dedi.

Ordu Halk Sağlığı İl Müdürü Çetin Gündoğdu, Altınordu ilçesinden sonra 2. merkezin Ünye'ye kazandırıldığını söyledi. 

Ordu ilinde kanser tarama faaliyetlerini yürütmek için KETEM kurduklarını söyleyen Gündoğdu, şunları kaydetti:

"KETEM Ordu'da sadece Altınordu ilçemizde vardı. Biz buna vatandaşın ulaşımını kolaylaştırmak ve arttırmak için büyük ilçelerimizde, bu konuyla ilgili yeni merkezler oluşturmak gerektiğini düşündük. Bu noktada da Ünye Ticaret ve Sanayi Odamız burada mekan konusunda yeri bularak ve kiralayarak önümüzü açtı. Şu anda Ünye KETEM binamızda bir tadilat süreci yürüyor. Biz buraya dijitalize edilmiş mamografi cihazı koyacağız. Bu cihazımızla özellikle kadınlarda en çok karşılaştığımız meme kanserine yönelik tarama faaliyeti yürüteceğiz. Yine kadınlarda çok gördüğümüz rahim ağı kanseri adı verilen kanser türü ve diğer kanser türlerinin taramasını yapacağız. 2 ay sonra burayı hizmete açarak, Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş'taki vatandaşlarımıza hizmet verecek bir KETEM'imiz olacak."

Ünye KETEM, engelli vatandaşların da rahatlıkla ulaşabileceği Liseler Mahallesi, Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi mevkisinde 110 metrekarelik alanda hazırlanıyor.