Ordu'da Ahilik Haftası etkinlikleri

Ordu'da Ahilik Haftası etkinlikleri
Ordu'da Ahilik Haftası etkinlikleri
- Hafta nedeniyle düzenlenen yürüyüşe Vali Balkanlıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, yöresel kıyafetlerle katıldı

ORDU (AA) - Ordu'da Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Vali İrfan Balkanlıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın da içinde bulunduğu heyet, yöresel kıyafetlerle mehter takımı eşliğinde yürüyüş yaptı. 

Sırrıpaşa Caddesi'nden başlayan yürüyüş, Atatürk Anıtı önündeki alanda son buldu. 

Dokuz köşeli kasket takan, cepken ve körüklü çizme giyen Vali Balkanlıoğlu, buradaki törende yaptığı konuşmada, ahiliğin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. 

Ahiliğin, esnaf teşkilatı olduğunu ifade eden Balkanlıoğlu, "Usta - çırak ilişkisiyle bir meslek nasıl edinilir, çırak adabı, ustalığa geçiş, bunların törenleri ve sahip çıkma tamamen bizim öz kültürümüz. Ahilik Anadolu 'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasıyla meslek ve ticaretin gelişmesinde en önemli kuruluştur. Bizim bu teşkilattan öğreneceğimiz birçok şey var. 'Ahi Evran', aynı zamanda keramet sahibi bir insandır" diye konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise ahiliğin özüne ve ruhuna uygun kutlanması konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini vurguladı. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu yıl, ahiliğin özüne ve ruhuna uygun kutlanması konusunda gerekli özeni göstererek, Ordu'nun yöresel kıyafetleri ile bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bugün bu görselliği sunma amacımız, yeni nesillerimizin körüklü çizmeyle, yeşil kıyafetle, üzerindeki yelek ve şapkayla Ordu'ya mahsus kıyafetleri tanımaları, bu bilinç içinde olmaları. Biz Ordu olarak kendimize özgü değerlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız." 

Konuşmaların ardından, yılın ahisine ödülü takdim edildi,  "Ahilik ve Ahi Evran" konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.