Ordu'da av sezonu palamut ve istavritle başladı

Ordu'da av sezonu palamut ve istavritle başladı
Ordu'da av sezonu palamut ve istavritle başladı
ORDU (AA) - Denizlerde av yasağının sona ermesiyle "Vira Bismillah" diyen balıkçılar, tezgahları doldurmaya başladı.Perşembe Balıkçı Barınağındaki...

ORDU (AA) - Denizlerde av yasağının sona ermesiyle "Vira Bismillah" diyen balıkçılar, tezgahları doldurmaya başladı.

Perşembe Balıkçı Barınağındaki tezgahlar, palamut ve istavritle hareketlendi. Balıkçılar, gün geçtikçe daha fazla balık çeşidiyle tezgahların süsleneceğini umut ediyor.

Yaklaşık 25 yıldır balıkçılık yapan Cesur Kaya, AA muhabirine, yeni sezonun tüm balıkçılara hayırlı olmasını diledi.

Sezonun ilk gününde istavrit ile palamudun tezgahlara geldiğini anlatan Kaya, "Av sezonunun ilk gününü yaşıyoruz. Önümüzde uzun bir zaman dilimi var. Sezonun ilk ürünleri olarak  palamut ve istavrit bulunuyor" diye konuştu.

Kaya, 1 Eylül itibarıyla ürün fiyatlarının düşmeye başladığını belirterek, "Av yasağı sırasında istavrit fiyatı yüksekti. Şimdi biraz düştü. 15 lira olan istavritin kilogram fiyatı, 10 ile 8 lira arasında değişiyor. Avlanma devam ettikçe fiyat daha da düşecektir. Palamudun tanesi de 8 liradan satılıyor" dedi.

Balıkçılardan Şaban Karakuş ise tezgahlara palamut ile istavrit geldiğini ifade ederek, "Bu tezgahta barbunya, çinekop, sarı kanat gibi değişik çeşitlerin olması gerekiyor. Daha bol çeşitle halka hizmet etmeyi umut ediyoruz" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Palamut

  ,

  eylül

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  hizmet

  ,

  perşembe