Ordu'da sempozyum düzenlendi

Ordu'da sempozyum düzenlendi
Ordu'da sempozyum düzenlendi
ORDU (AA) - Ordu'da "Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları" sempozyumu düzenlendi.Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ordu...

ORDU (AA) - Ordu'da "Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları" sempozyumu düzenlendi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen sempozyuma, Vali İrfan Balkanloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, ODÜ  Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç,  İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, emekli vaizler ve öğrenciler katıldı.

ODÜ Tıp Fakültesi morfoloji binası konferans salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılışında konuşan Vali Balkanlıoğlu, sempozyumun Ordu'da düzenlenmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. 

İlahiyat fakültelerine son derece önemli görevler düştüğünü ifade eden Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

"Böyle bir sempozyumun ilimizde düzenleniyor olmasından mutluluk duymaktayız. Bütün dinler akıl sahibi insanlar için inmiştir. Bizim dinimizin temel fonksiyonu da güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Ecdadımız edebe, hayaya, son derece önem vermiştir. Örf ve adetlerimiz içinde büyüklere saygı göstermek, davranışlarımıza dikkat etmek önem arz eder. Toplumda ahlak ve maneviyat tam anlamıyla içimize işlemiş olsa, kendimiz için istemediğimiz hiçbir şeyi başkası için de istemesek, komşumuz açken tok yatmazsak, komşu çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayırt etmesek, onlara ahlak ve maneviyat davranışları konusunda uyarılarda bulunsak, herkes hakkına razı olsa, toplumda polise, jandarmaya ve kilide ihtiyaç duyulur mu? Tabi ki duyulmaz. İşte bunları topluma aktarma noktasında ilahiyat fakültelerine çok iş düşüyor." 

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise üç gün sürecek bilimsel çalışmanın ülke  adına hayırla vesile olması dileğinde bulundu. 

Olumlu sonuçlar elde edileceğinden kuşku duymadıklarını anlatan Yılmaz, "Bu önemli sempozyuma, kendine özgü değerlerini ve özelliklerini yitirmeden gelişen ilimizin ev sahipliği yapıyor olmasının mutluluğunu taşıyorum. Üç günlük bilimsel  etkinliğin hayırlara vesile olmasını, akademik ve soysal alanda olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum" ifadesini kullandı. 

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Nihat Dalgın'ın yaptığı, Prof. Dr. Abdurrahman Özdemir, Prof. Dr. Saffet Köse, Prof. Dr. Halit Çalış, Prof. Dr. Ahmet Yalman ve  Prof. Dr. Rahmi Yaran'ın konuşmacı olarak katıldığı sempozyum pazar günü sona erecek.