OSKİ'den "su sayaçlarını soğuğa karşı koruyun" uyarısı

OSKİ'den "su sayaçlarını soğuğa karşı koruyun" uyarısı
OSKİ'den "su sayaçlarını soğuğa karşı koruyun" uyarısı
ORDU (AA) - Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte, sayaç donmalarına karşı vatandaşı uyardı.OSKİ...

ORDU (AA) - Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte, sayaç donmalarına karşı vatandaşı uyardı.

OSKİ Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada, havaların soğumaya başladığı bu günlerde su sayaçlarının soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından, su kullanılmadığı zamanlarda donma meydana geldiği ve vatandaşların mağduriyet yaşadığı belirtildi.

Açıklamada, alınacak önlemler şöyle sıralandı:

"Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarasıyla birlikte OSKİ'ye müracaat edilmelidir. Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Soğuk havalarda su sayacı ısı yalıtım malzemeleri; cam yünü, elyaf, talaş vb. ürünlerle kaplanarak korunmalıdır."

Açıklamada, alınan önlemlere rağmen su sayacı donmuş ise abonelerin, donan su sayaçlarını OSKİ Genel Müdürlüğünün 7 gün 24 saat faaliyet gösteren çağrı merkezi, ALO 185 hattına bildirmeleri gerektiği kaydedildi.


    ETİKETLER:

    Karşı

    ,

    sıcak