Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan:

Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan:
Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan:
- "Hava sıcaklıkları bu şekilde giderse fındık erken uyanacaktır. Böyle olması halinde özellikle mart ayında yaşanabilecek aşırı soğuk, fındığa ciddi zarar verebilir"

ORDU (AA) -  Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Aslan Soydan, " Hava sıcaklıkları bu şekilde giderse fındık erken uyanacaktır. Böyle olması halinde özellikle mart ayında yaşanabilecek aşırı soğuk, fındığa ciddi zarar verebilir" dedi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının geçen seneki gibi mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin, fındığın püskül vererek karanfil açmasına neden olduğunu belirtti.

İlerleyen zamanlarda meydana gelebilecek don tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını ifade eden Soydan, "Hava sıcaklıkları bu şekilde giderse fındık erken uyanacaktır. Böyle olması halinde özellikle mart ayında yaşanabilecek aşırı soğuk, fındığa ciddi zarar verebilir. Temenni ve duamız havaların bugünden sonra soğuyarak mevsim normallerine dönmesidir. Tek geçim kaynağımız bilindiği üzere fındık ve gözümüz kulağımız hava durumunda" diye konuştu.

Soydan, don ihtimaline karşı üreticilerin almaları gereken bazı önlemler olduğuna işaret ederek, "Bahçelerde yatak açılmalı, saman yakılmalı ve aşırı soğuklara karşı zirai ilaçlamalar yapılmalıdır. Şu anda TARSİM'in donla ilgili sigorta çalışmaları devam ediyor. Üreticilerin her şeye rağmen sigortalarını yaptırmaları önemli" diye konuştu.

Fındık stoğunun tükendiğini de kaydeden Soydan, şunları söyledi:

"Şu anda fabrikaların elinde fındık stoğu yok. Üretici ve manavların elinde az miktarda fındık vardı. Fiyatların yükselmesiyle üretici ve manav elindeki fındığı çıkardı. Avrupa fındığın fiyatından çok kendisiyle ilgileniyor. Bu talep doğrultusunda fındık fiyatları 20 liraya kadar yükseldi ama şu anda fiyatlar 17 lira 50 kuruş seviyelerine geriledi. Üreticilerin bu fiyatlardan dolayı elindeki fındığı en iyi şekilde değerlendirmesini istiyoruz. Bundan sonra fiyatların çıkacağını söylemek pek doğru olmaz."


  ETİKETLER:

  Avrupa

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  kuruş

  ,

  lira

  ,

  sigorta

  ,

  Karşı

  ,

  Aslan

  ,

  perşembe