Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:
- "Sayın Başbakanımızın en kıza zamanda bir hükümet çıkarması temennisi içerisindeyiz" - "Önemli olan burada şahsi menfaatleri ve günlük politikaları bir tarafa bırakarak milletin istikbali, geleceği ve menfaatlerine yönelik formüller aranmasıdır"

ORDU (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Sayın Başbakanımızın en kıza zamanda bir hükümet çıkarması temennisi içerisindeyiz" dedi. 

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Kamalak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Kamalak, bir gazetecinin "Pazartesi başlayacak koalisyon görüşmelerinden ne gibi sonuçlar çıkar" sorunu üzerine, "Milli görüşün yer almadığı bir Meclis bu ülkenin hiçbir problemini çözemez" ifadesini kullandı. 7 Haziran'da yapılan seçimin ardından 30-35 gün geçmesine rağmen ortada bir hükümetin olmadığını söyleyen Kamalak, şöyle devam etti:

"Koalisyon kurulması durumunda bir şeylerin değişeceğine de inanmıyoruz. Biz yine de Sayın Başbakanımızın en kıza zamanda bir hükümet çıkarması temennisi içerisindeyiz. Bu Mecliste bir değil, birden fazla hükümet çıkarma formülü mevcut. Önemli olan burada şahsi menfaatleri ve günlük politikaları bir tarafa bırakarak milletin istikbali, geleceği ve menfaatlerine yönelik formüller aranmasıdır. Bu düşünceyle hareket edildikten sonra bir değil bir kaç hükümet çıkarma formülü açıktır."

Kamalak, koalisyon görüşmelerinin olumsuz olması durumunda yenileme seçiminin değil, erken seçimin olacağını da ifade ederek, "Eğer 45 gün içerisinde hükümet kurulmazsa seçim yenilenir diyorlar. O çok doğru bir ifade değil. Bir şeyin yenilenmesi demek, eskisinin geçersiz sayılması demek. Halbuki seçim geçerli. Milletvekilleri mazbatalarını aldı, sanırım maaşlarını da aldılar. Yani milletvekili unvanını kazandılar. O zaman yapılacak bir seçim yenileme seçimi değil, erken seçim olur" değerlendirmesinde bulundu.

- Yüzde 10'luk seçim barajı 

Seçimlerde uygulanan baraja da değinen Kamalak, ''Bu barajın arkasına sığınan AK Parti 'ydi ama neticede o baraj kendisini de vurdu. Eğer baraj yüzde 10'larda olmasaydı büyük ihtimalle HDP'nin oyları yüzde 6 ya da 7'lerde kalırdı. Bu iktidardan kurtulalım düşüncesiyle bir takım seçmen öbür tarafa yüklendi. Oyların yüzde 6'sı HDP'ye gitti, yüzde 3'ü MHP 'ye gitti'' diye konuştu.