TEMA'dan gençlere "Ağaçları Sev, Ormanı Koru" çağrısı

TEMA'dan gençlere "Ağaçları Sev, Ormanı Koru" çağrısı
TEMA'dan gençlere "Ağaçları Sev, Ormanı Koru" çağrısı
ORDU (AA) -  TEMA Ordu, Altınordu, Fatsa ve Ünye temsilcilikleri, Orman Haftası dolayısıyla Ünye'de lise öğrencilerine "Ağaçları Sev, Ormanı Koru"...

ORDU (AA) -  TEMA Ordu, Altınordu, Fatsa ve Ünye temsilcilikleri, Orman Haftası dolayısıyla Ünye'de lise öğrencilerine "Ağaçları Sev, Ormanı Koru" konulu bilgilendirme yaptı.

Adnan Menderes Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi ve Ünye Doğa Koleji'nde lise öğrencilerine Altınordu TEMA Temsilcisi Muzaffer Köksal, sunum yaparak ormanın önemine vurgu yaptı.

Ormanların iklim değişikliğinin temel sebebi olan karbondioksidi atmosferden çekmek gibi çok önemli bir işleve sahip olduğunu belirten Köksal, "Orman tahribi, iklim değişikliğinin etkisini daha ciddi bir boyuta taşıyor. Ormanların karbon salınımını azaltacak, karbon tutma kapasitelerini artıracak ormancılık uygulamalarının hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Ormanların, erozyon ve arazi kaymalarını önlediğini, dünyadaki temiz suyun yüzde 75'ini sağlayan havzaları koruduğunu, insanlar için alternatif geçim kaynakları yarattığını vurgulayan Köksal, şöyle devam etti:

"Dünyada 1.6 milyar insan orman alanları sayesinde yaşamını sürdürürken, ormanlar dünya genelinde insanların geçim şartlarını iyileştirme, sosyal kalkınma ve yoksullukla mücadelede de etkin rol oynuyor. Ancak kuraklık, yangınlar, ormansızlaşma gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, orman ekosistemlerinin işleyişini değiştirerek, sosyal ve ekonomik değişikliklere de sebep oluyor" diye konuştu.

İklim değişikliği nedeniyle ormanların tahribatı sonucu yaşanılan su sıkıntısının Türkiye 'nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması beklendiğine dikkat çeken Köksal, şunları kaydetti:

"Su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Ormanların sadece bir ağaç topluluğu olmadığı, içerisinde çok sayıda canlının beraber yaşadığı, çevre koşullarıyla canlılar arasında etkileşimin bulunduğu bir ekosistem olduğunun önemini vurgulamak gerekiyor. Ormanları korumak ağaçlarla birlikte ormanda yaşayan binlerce canlı türünün yaşam alanlarına ve yaşamlarına sahip çıkmak anlamına geliyor. Dünyada her yıl, 13 milyon hektar orman alanının tahrip edildiği biliniyor. Türkiye'de ise 21.5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'i erozyona maruz kalıyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 Dünya Su Günü'nün teması Su ve Sürdürülebilir Kalkınma, Dünya Ormancılık Günü'nün teması ise Ormanlar ve İklim Değişikliği olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler bu kapsamda su varlıklarının sürdürülebilirliğinin ve iklim değişikliği ile mücadelede ormanların rolünün altını çiziyor."

Program TEMA Vakfı Ordu İl Temsilcisi Nilgün Gözükan, Ünye Temsilcisi Aynur Zeren Tan, Fatsa Temsilcisi Meryem Keskin, Altınordu Temsilcisi Muzaffer Köksal, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.