Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
- "Kızılay her türlü tedbiri almak suretiyle kan stoklarını sabit tuttuğu ve muhafaza ettiği için en son terör olayı sonrası herhangi bir kan ihtiyacı ya da problemi yaşanmadı" - "Hem Türkiye'nin ihtiyacı hem de rutin ihtiyaçlarımız için kan stoklarına ihtiyacımız oluyor. O bakımdan kategorize edip 'sadece terör olaylarında ya da trafik kazalarında lazım olur' dememek lazım"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kurumun her türlü tedbiri almak suretiyle kan stoklarını sabit tuttuğu ve muhafaza ettiği için Ankara 'da yaşanan terör olayı sonrası herhangi bir kan ihtiyacı ya da problemi yaşanmadığını söyledi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da gerçekleşen bombalı saldırının ardından, tedavi altına alınan yararlılar için hastanelere hızlı şekilde kan sevk etmeye başladıklarını belirtti.

Kızılay açısından hiçbir eksikliğin yaşanmadığını ancak özellikle terör olaylarında kan ihtiyacının daha fazla olduğunu ifade eden Akar, "Türk Kızılayı, Türkiye çapında 6 bin kan stoğuyla hazırdı. İç Anadolu Bölgesi'nde de bin adet stoğumuz vardı. Bu stoktan 400'ünü hemen hastanelere yolladık. Arkasından diğer bölgelerden kan çekerek bin adet daha getirdik. Dolayısıyla hiçbir kan darlığı ve aksaklığı yaşanmadı" dedi.

Akar, bazı medya organlarının aceleci davranarak telaşla insanları kan vermeye davet ettiğini dile getirerek, "Bu durum nedeniyle hastanelerin önünde izdiham oluşturdu. Hemen devreye girerek kanların acil servislere değil Kızılayın kan merkezlerine verilmesi yönünde ikazda bulunduk. Bunu da sağladıktan sonra hiçbir problem kalmadı" ifadesini kullandı. 

Genelde hastaneye kaldırılan yaralılara, kan gruplarına bakılmaksızın 0 grubu Rh negatif kanın verildiğini anlatan Akar, "Çünkü 0 negatif kan genel vericidir ama toplum içerisinde yüzde 1'lik bir payı vardır. Biz kısa sürede bütün gruplardan kanları hastanelere sevk ettiğimiz için böyle bir ihtiyaç doğmadı ve herhangi bir aksaklık yaşanmadı" diye konuştu.

Türk Kızılayının takdir edilmesi gerektiğini kaydeden Akar, "Kızılay her türlü tedbiri almak suretiyle kan stoklarını sabit tuttuğu ve muhafaza ettiği için en son terör olayı sonrası herhangi bir kan ihtiyacı ya da problemi yaşanmadı. Hastaneye düşen bütün vatandaşlarımızın kan ihtiyaçları karşılandı" dedi.

- "Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır"

Akar, olayın ardından gün boyunca vatandaşların hassasiyetiyle Kızılaya bağışlanan kan oranının, diğer günlere göre arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu olay bize şunu hatırlattı, vatandaşlarımıza da şu mesajı verdik; kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Her an kana ihtiyaç olabilir. Mutlaka kanın belli stok seviyesinde tutulması ve çalışılması lazım. Onun için vatandaşlarımızın da aksatmadan kan bağışı yapmaya devam etmesi lazım. Burada bilmemiz gereken, düzenli bir şekilde kan vermemiz gerektiğidir."

Türk Kızılayı'nın bu olaydan başarılı çıktığını vurgulayan Akar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Herhangi bir eksiliğimiz olmadı. Bu gibi durumlarda kapısı ilk çalınan kurum Türk Kızılayı oluyor. Burada başka alternatif yok. Kızılay'a kan konusunda donörlük yapmak ve bu kan potansiyelini devamlı ayakta tutmak gerek. Hem Türkiye'nin ihtiyacı hem de rutin ihtiyaçlarımız için kan stoklarına ihtiyacımız oluyor. O bakımdan kategorize edip 'sadece terör olaylarında ya da trafik kazalarında lazım olur' dememek lazım."