Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:
- "(Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekat) İnsani yardımlarımızı bölgeye göndermeyi sürdürüyoruz. Bugünden itibaren yardımlarımızı daha da hızlandıracağız" -"Oradaki kardeşlerimiz Bayırbucak Türkmenlerine yardım kampanyası başlatacağız. Çocukların kullanacağı giyim eşyaları başta olmak üzere diğer ihtiyaç malzemelerini talep edeceğiz veya alacağız"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Bayırbucak Türkmenlerine insani yardımları bölgeye göndermeyi sürdürdüklerini belirterek bugünden itibaren yardımları daha da hızlandıracaklarını bildirdi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırının sıfır noktasında mazlumlara insani yardımlara devam ettiklerini söyledi.  

O bölgede herkese yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Akar, "Ancak şunu belirtmek isteriz ki, öncelikle Rusya'nın buraları bombalamasını protesto ve telin ediyoruz. Buradaki savunmasız Türkmenlere karşı yapmış oldukları bu hareketi tasvip etmiyoruz. Şiddetle de karşı çıkıyoruz" dedi. 

Şu anda 10 binlerce insanın yaşanan son gelişmelerin ardından yerlerini terkettiğini vurgulayan Akar, "Bu insanların başlarını sokacak yerleri yok. Bu kış ve ağır tabiat şartlarında kaderleriyle baş başa kalmış vaziyetteler. Kaldı ki bir çoğu, çoluk çocuk haksız yere katlediliyor" ifadesini kullandı. 

Olayların başlamasının ardından Türk Kızılayının olarak bölgeye süren yardımlara hız verdiklerinin altını çizen Akar, şunları kaydetti:

 "Bayırbucak Türkmenlerine olsun, diğer insanlar olsun yardımlarımızı sürekli yolluyoruz. Bu sefer daha da fazla yollamak üzere devletimiz ve AFAD ile işbirliği yapmak suretiyle bir kısım çadır, battaniye, uyku tulumu ve fazla miktarda gıda maddesini o bölgeye sevk ettik. Tırlarımız bölgedeki faaliyetlerini sürdürüyor. İnsani yardımlarımızı bölgeye göndermeyi sürdürüyoruz. Bugünden itibaren yardımlarımızı daha da hızlandıracağız."

Konuyla ilgili olarak yeni bir kampanya başlatacaklarını duyuran Akar, "Oradaki kardeşlerimiz Bayırbucak Türkmenlerine yardım kampanyası başlatacağız. Çocukların kullanacağı giyim eşyaları başta olmak üzere diğer ihtiyaç malzemelerini talep edeceğiz veya alacağız. Zaten şubelerimizin bazılarında bu malzeme stoklarından var. Oralardan kaydırmak suretiyle önce çocukların, ardından da yetişkinlerin acil ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız" bilgisini verdi. 

Akar, on binlerce Türkmen'in yerlerinden edildiğini kaydederek, "Onların ikame edilmesi için çadır ve benzer barınaklar, mutfak seti malzemeleri ile gıda kolilerini sevkimiz sürüyor. Ayrıca o bölgede çadır hastane kurulmuş vaziyette. Bölgede ki çatışmadan dolayı yaralanan Türkmen kardeşlerimiz burada tedavi ediliyor" diye konuştu. 

Türk Kızılayının stoklarını kötü günler için muhafaza ettiklerini ve sakladıklarını belirten Akar, şunları söyledi:

"Hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz. Önümüz kış ve ülkemizde 2 milyon Suriyeli var. Bunlarla ilgili de kampanyalarımız olacaktı. Ancak Bayırbucak Türkmenlerinin uğradığı saldırılarla bu kampanyayı erkene almış vaziyetteyiz. Kampanyamız giderek tüm Suriyeli kardeşlerimizi kapsayacak şekle gelecek. Biz sınırlarımızda yaşayan mazlumları hiç birinden ayırt etmeden insani yardımlarımızı ulaştırıyoruz. Ama önceliğimiz acil olarak Bayırbucak Türkmenlerinin mağduriyetlerini gidermek. Şu anda buradaki kardeşlerimiz evlerinden yurtlarından edilmiş durumdalar. Allah onların yardımcıları olsun. Allah inşallah bizlere güç kuvvet versin ve bizde onlara yardımları devamlı ulaştıralım."

Akar, kısa bir süre içerisinde bölgeye ziyaretinin olacağını ve ekipleriyle birlikte çalışmalara katılacağını sözlerine ekledi.