Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
ORDU (AA) - Fatsa ilçesinde bir grup avukat, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.Fatsa...

ORDU (AA) - Fatsa ilçesinde bir grup avukat, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Fatsa Adliyesi önünde toplanan avukatlar adına basın açıklaması yapan Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Fatsa Temsilcisi Nur Hilal Gündüz, Özgecan'ın tek suçunun kadın olmak olduğunu söyledi.

Öldürülen ya da şiddete uğrayan kadınların giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenlerin tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulandığını ifade eden Gündüz, "Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz. Senin ve senin gibi pek çok kadının hayatta kalmasını sağlayamadığımız, hak ettiğiniz gibi özgür ve güven içinde yaşatamadığımız için özür dileriz Özgecan. En azından yargılama sürecinde davaya müdahil olup, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Başka Özgecan'lar güvende yaşasın ve canından olmasın diye mücadelemiz kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir. Biz susmayacağız, söz veriyoruz" diye konuştu.