Ünye Müze Evi, yayık ve kuş tüfeği bağışı bekliyor

Ünye Müze Evi, yayık ve kuş tüfeği bağışı bekliyor
Ünye Müze Evi, yayık ve kuş tüfeği bağışı bekliyor
ORDU (AA) - Ünye Belediyesi Müze Evi Müdürü Ali Rıza Nal, "Müze olarak elimizdeki envantere kayıtlı 381 eser var. Eski yayık, üstten dolma kuş tüfeği...

ORDU (AA) - Ünye Belediyesi Müze Evi Müdürü Ali Rıza Nal, "Müze olarak elimizdeki envantere kayıtlı 381 eser var. Eski yayık, üstten dolma kuş tüfeği gibi eksiğimiz olan eşyaların da e müze evine bağışlanmasını istiyoruz" dedi.

Nal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ünye'de müze ihtiyacının Ünye Müze Evi'nin faaliyete girmesiyle birlikte gördüğü ilgiden anladıklarını söyledi.

Ünye Müze Evi'ne 2014 yılında 991 ziyaretçinin geldiğini, bir önceki yıla göre Ünyeli ziyaretçi sayısı azalırken şehir dışından gelen ziyaretçi sayısının arttığını belirten Nal, şu bilgileri paylaştı:

"2014 yılı Ocak ayında 678, Şubat ayında 717, Mart ayında 684, Nisan ayında 981, Mayıs ayında 1747, Haziran ayında 686, Temmuz'da 567, Ağustos 'ta 978, Eylül 'de 657, Ekim'de 485, Kasım'da 509, Aralık ayında 594 olmak üzere 2014 yılında toplam 991 kişi müzemizi ziyaret etti. 2013 yılına göre 2014 yılında ziyaretçi sayımızın biraz düştüğünü görüyoruz. Bunun nedeni de ilk yıllarda ilçe içinden müze ev ziyaretine gelenlerin sayısının çok olması. 2014 yılında Ünye'den gelen ziyaretçi sayımız düşerken, şehir dışından gelen ziyaretçi sayısı arttı. 2015 yılında Ünye'yi ve Ünye Müze Evini ziyaret edecek yerli ve yabancı birçok turist olacaktır. Ünye turizm potansiyeline sahip olan bir yer, ama gönül istiyor ki turizmden ekonomik olarak çok daha fazla yararlanalım."   

Müze evde 381 tarihi eşyanın  olduğunu belirten Nal, tarihi eşyaların bağışlarını beklediklerini ifade ederek, "Müzemizin amacı insanlara eserleri koruma bilincini de aşılamak. Ünye Belediyesi Müze Evinin açılmasıyla birlikte eserlerin koruması bilinci de uyanmaya başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl envanterimize 22 eser kazandırdık. Müze olarak elimizdeki envantere kayıtlı 381 eser var. Eski yayık, üstten dolma kuş tüfeği gibi eksiğimiz olan eşyaların da müze evine bağışlanmasını istiyoruz. 2015 yılı içerisinde bu rakamın artmasını diliyoruz" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Turizm

  ,

  Müze

  ,

  ilçe

  ,

  eylül

  ,

  ağustos

  ,

  kuş

  ,

  koruma

  ,

  turist

  ,

  Aralık

  ,

  2015