Ünye, Osmanlıca Türkçesi öğreticiliğine hazırlanıyor

Ünye, Osmanlıca Türkçesi öğreticiliğine hazırlanıyor
Ünye, Osmanlıca Türkçesi öğreticiliğine hazırlanıyor
ORDU (AA) - Ünye'de Osmanlıca Türkçesi öğreticisi olarak görev almak isteyen iki yıllık ön lisans ve dört yıllık fakülte mezunu 35 kişi, Ünye Adnan...

ORDU (AA) - Ünye'de Osmanlıca Türkçesi öğreticisi olarak görev almak isteyen iki yıllık ön lisans ve dört yıllık fakülte mezunu 35 kişi, Ünye Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi'nde "Osmanlı Türkçesi öğreticiliği" seçme sınavına girdi.

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, ilçede Osmanlı Türkçesi öğreticisi yetiştirmek için önce "Osmanlı Türkçesi öğreticiliği" seçme sınavı yaptıklarını, ardından sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarı gösterenlerin kursa katılmaya hak kazanacaklarını söyledi.

İlçede sadece bir Osmanlı Türkçesi öğreticisi olması nedeniyle ihtiyaca cevap verilemediği için Osmanlı Türkçesi öğreticiliği kursu açılacağını belirten Erdoğan, "Osmanlı Türkçesi öğreticiliği ile ilgili sınavda başarı gösteren kişileri 32 saatlik bir kursa alacağız. Kursu bitirenler de Halk Eğitim Merkezi kurslarında öğretici olarak görev yapacak. İlk kez Ünye'de öğreticilik için kurs açıyoruz" dedi.

Okullara seçmeli ders olarak Osmanlıca dersi konulmasının ardından müracaatların artacağını ifade eden Erdoğan, "Hem kurslarda da görev vermek için hem de seçmeli ders olarak gelecek Osmanlıcaya hazırlık amacıyla bu Osmanlı Türkçesi öğreticiliği kursunu açıyoruz" diye konuştu.