Ünye Ticaret Borsası Başkanı Uslu:

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Uslu:
Ünye Ticaret Borsası Başkanı Uslu:
- "Fındık fiyatının düşmesindeki ana etken piyasada alıcının olmaması"

ORDU (AA) - Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, "Fındık fiyatının düşmesindeki ana etken piyasada alıcının olmaması" dedi.

Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada fındık fiyatlarının gerilemesinin nedeninin  Avrupa ve iç piyasada her yıl 6, 7 ve 8. aylarda fındığa olan talebin azalmasından kaynaklandığını söyledi. 

Fiyatta kuvvetli bir düşüş olduğunu vurgulayan Uslu, şöyle konuştu:

"Bu yıl fındığın 20 TL'nin üzerine çıkmasında etken fındığın olmaması, buna karşı fındığa talep olması ve belli bir oranda stokçu kesimin fındığı elinde tutmasıydı. Fındık fiyatının düşmesindeki ana etken piyasada alıcının olmaması, bununla birlikte yeni sezondaki fındığı iyi görüp ve stokçunun piyasaya fındık satmak için baskı yapmasıdır. Alıcı da olmayınca fiyatlar düştü. Fındık fiyatı belki biraz daha düşebilir." 

Yeni sezon fındık fiyatının 15 TL civarlarında beklediklerini belirten Uslu, "Bundan sonrasında fındık 15 TL seviyelerinde oturur diye bir düşüncemiz var. Yeni sezonda bu fiyat düşük bir fiyat değildir. Bölgemizde fındık iyi ve inşallah iyi bir sezon geçiririz" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Yeni Sezon

  ,

  Avrupa

  ,

  sezon

  ,

  Karşı