Ünye Ziraat Odası Başkanı Sarıkahraman:

Ünye Ziraat Odası Başkanı Sarıkahraman:
Ünye Ziraat Odası Başkanı Sarıkahraman:
- "Üreticimizin fındığını emanete bırakmaması için inşallah önümüzdeki günlerde lisanslı depoculuk yaygınlaşır"

ORDU (AA) - Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticinin fındığını emanete bırakmaması için önümüzdeki günlerde lisanslı depoculuğun yaygınlaşmasını diledi.

Sarıkahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönem üreticilerin, fındığını nereye bırakabileceği konusunda Ziraat Odası'nı arayarak danıştığını söyledi.

Fındık hasadının bitmesinin ardından fındığını bırakacak yeri olmayan gurbetçinin, piyasaya fındığını indirerek emanete fındık bırakmak durumunda kaldığını dile getiren Sarıkahraman, "Bugüne kadar tüccarlara gelen fındığın yüzde 90'ı emanet fındık. Tüccara emanete fındık bırakanlar ise bir an önce fındığı toplayarak gurbetteki işine devam etmeye çalışan vatandaşlarımız. Fındıklarını bu şekilde emanete bırakmış olmaları fiyatı belli bir seviyede tutup, belli bir seviyeye çekilmesini sağlıyor. Bugün piyasada fındık fiyatının 11,25 lira seviyelerinde olmasının en büyük sebeplerinden biri emanete fındık bırakılmasıdır" diye konuştu.

Lisanslı depoculuk sisteminin devlet veya özel müteşebbisler tarafından yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Sarıkahraman, "Üretici emanete fındık bırakmama konusunda bilinçlendi. Fındık bu dönem piyasaya daha az gelmeye başladı. Fındıkta pazara akım yavaşladı. Bu da üreticimizin biraz bilinçlendiğini gösteriyor. Yani emanete bırakmak zorunda olan gurbetçi bıraktı, zorunda olmayanlar evlerinde ve depolarında konumlandırdılar. Dolayısıyla fındık fiyatı 11,25 lira seviyelerini bulmuş, yukarıya doğru ufak bir çıkış eğilimi gösteriyor" dedi.


  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  Ziraat

  ,

  lira