Ünye Ziraat Odası'ndan mevsimlik işçi uyarısı

Ünye Ziraat Odası'ndan mevsimlik işçi uyarısı
Ünye Ziraat Odası'ndan mevsimlik işçi uyarısı
ORDU (AA) - Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, "Bölgemizde fındık hasadı 1 Ağustos'tan itibaren başlamaz. Bu nedenle işçilere bu tarihten...

ORDU (AA) - Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, "Bölgemizde fındık hasadı 1 Ağustos'tan itibaren başlamaz. Bu nedenle işçilere bu tarihten önce gelmemelerini öneriyoruz. Erken gelen işçi burada mağdur olur" dedi.

Sarıkahraman, AA muhabirine açıklamada, geçen yıl fındık üreticisinin belini büken zirai donun bu yıl yaşanmadığını ancak bu yıl da küflenme hastalığının fındığı tehdit ettiğini söyledi.

Fındığın üzerinden olumsuz şartların kalkmadığını ifade eden Sarıkahraman, "Fındığı geçen yıl zirai don vurdu, bu yıl da küflenme hastalığıyla karşı karşıyayız. Bununla ilgili çiftçilerimizi uyardık. Çiftçilerimiz gerekli ilaçları kullanarak en azından hastalığın ilerlemesini durdurdu" dedi.

Fındığın fazla olması durumunda bölgede mevsimlik işçiye ihtiyaç duyulacağını, Ünye'ye gelecek olan mevsimlik işçilerin geçmiş yıllarla ortalama aynı oranda olacağını tahmin ettiğini dile getiren Sarıkahraman, şunları söyledi:

"Geçmiş yıllarda rekoltenin iyi olduğu dönemlerde ihtiyaç duyulduğu kadar işçiye yine ihtiyaç olur. Şu ana kadar mevsimlik işçi ile ilgili üreticiden bize gelen talep yok, 'Ben mevsimlik işçi olarak gelmek istiyorum' diyen de yok. Önceki yıllarda odamıza bu tür arz ve talepler olurdu. Ancak bu yıl başvurunun olmamasını dayı başı olarak tabir edilen kişilerin bahçe sahipleriyle direk iletişime geçmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Böylelikle mevsimlik işçiler her zaman aynı kişilerin bahçelerinde fındık toplamaya başlıyor."

- 1 Ağustos'tan önce gelmeyin -

Sarıkahraman, fındık hasat dönemine yaklaşık bir ay kaldığına işaret ederek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelecek mevsimlik işçilerin bahçe sahipleri ile irtibata geçerek gelmelerini istedi.

Fındık işçilerinin her yıl olduğu gibi Ordu Valiliği ve Valiliğe bağlı Ünye Kaymakamlığı tarafından gösterilecek konaklama alanlarında kalacaklarını belirten Sarıkahraman, "Güneydoğu'dan gelen fındık işçileri ayaklarını sağlam basmak istiyor. Çünkü geçmiş yıllarda mevsimlik fındık işçileri buraya gelip çalışamadıkları veya farklı sıkıntılar yaşadıkları oldu. Bölgemizde fındık hasadı 1 Ağustos'tan itibaren başlamaz. Bu nedenle işçilere bu tarihten önce gelmemelerini öneriyoruz. Erken gelen işçi burada mağdur olur. Mağdur olmak istemiyorlarsa hasada bir kaç gün kala gelmelidirler" diye konuştu.

- "Suriyelilerin yapabileceklerini sanmıyorum" 

Suriyelilerin fındık bahçelerinde çalıştırılma düşüncesine ilişkin olarak Sarıkahraman, "Suriyelilerin yapabileceklerini sanmıyorum. Çünkü biz Güneydoğulu kardeşlerimize fındık ve fındık toplamayı öğretirken bile çok zorlandık. Fındık işi görüldüğü kadar kolay bir iş değil. Yaşadığımız bölge çok engebeli bir coğrafya olduğu için sıkıntılar yaşayabilirler. Bölgemizle Suriye'nin coğrafi ve fiziki farklılıklarından dolayı sıkıntı yaşayacaklarını düşünüyorum" dedi.

Sarıkahraman, fındık işçilerine verilecek ücret konusunda henüz bir karara varılamadığını belirterek, ilerleyen günlerde yapılacak toplantıların ardından bunun belirleneceğini ifade etti.