Ünye'de 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı

Ünye'de 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı
Ünye'de 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı
ORDU (AA) - Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda öğrencilerin hazırladığı 30 proje sergileniyor.Ünye Mehmet Refik Güven...

ORDU (AA) - Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda öğrencilerin hazırladığı 30 proje sergileniyor.

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi Kapalı Spor Salonunda, 10 danışman öğretmen desteğiyle 42 liselinin hazırladığı projelerden "Seni Solluyorum Haberin Olsun" ve "Elektrik İkazı" projeleri katılımcılardan ilgi gördü. 

TÜBİTAK'ın 2016 yılında düzenleyeceği yarışmaya da gönderilecek olan "Seni Solluyorum Haberin Olsun" projesini hazırlayan Erdem Güney, "Her yıl ilçemizde, ülkemizde ve dünyada birçok kişi meydana gelen trafik kazaları sonucu hayatını kaybediyor, sakat kalıyor ve yaralanıyor.  Bu proje ile can ve mal kaybının önüne geçmeyi amaçlayarak araçlara radyo vericileri yerleştiriyoruz. Bu vericiler trafikte hatalı sollama veya kazaya sebebiyet verecek bir durum olduğunda önündeki, arkasındaki ve karşısından gelen araçlarca uyarı sinyali yollayarak diğer sürücüleri uyarıp, olası bir kazanın önüne geçilmiş oluyor" dedi.

Bilim Fuarı'nda dikkat çeken bir diğer proje de yine Erdem Güney'in hazırladığı "Elektrik İkazı" projesi. Güney, bu projeyi de 2014 yılında ulusal basında yayımlanan bir haberde doktor bir babanın kaçak elektrik akımına kapılan çocuğunu kaybetmesinden esinlenerek hazırladığını söyledi.

Projeyi anlatan Güney, "Elektrik ikazı projesinde elektrik tesisatına bir sistem yerleştirilerek, kaçak elektrik akımı olduğunda bu sistem devreye girip uyarı yolluyor. Bu sayede ise oluşabilecek can kayıplarının önüne geçmesi hedefleniyor" dedi.

Bilim Fuarı'nın açılışını yapan Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, bilim fuarında proje üreten tüm öğrencilere flaş bellek hediye ederek, tüm çalışmalarla yakından ilgilendi, gezerek bilgi aldı.

- TÜBİTAK, bilime ilçeleri de katıyor -

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Koordinatörü Deniz Nal Sider, TÜBİTAK'ın desteklemiş olduğu 2. Bilim Fuarını yaptıklarını, bu fuarda da öğrencilerin 7 aylık çalışmalarının yer aldığını söyledi.

Sider, "Farklı ders ve branşlardan 30 projemiz, 10 danışman öğretmenimiz, 42 öğrencimiz bu projede yer aldı.  Buradaki çalışmalarımızın bir kısmı icat, bir kısmı da olağan günlük hayatta kullandığımız projelerin değerlendirilmesi şeklindedir. TÜBİTAK'ın Bilim Fuarlarını desteklemesindeki amacı bilime ilçeleri de katmak. Favori projelerimden biri öğrencimiz Erdem Güney'in projesi ile virajlarda olan kazaları önlemek amacıyla gelen araba diğer aracı sinyalle uyarıyor, bunu yarışmaya göndermeyi düşünüyoruz" dedi.