Ünye'de 600 çiftçi toprak analizi yaptırdı

Ünye'de 600 çiftçi toprak analizi yaptırdı
Ünye'de 600 çiftçi toprak analizi yaptırdı
ORDU (AA) - Ünye Ziraat Odası Genel Sekreteri Cengiz Çalık, ilçede 600 çiftçinin toprak analizi yaptırdığını söyledi.Çalık, AA muhabirine yaptığı...

ORDU (AA) - Ünye Ziraat Odası Genel Sekreteri Cengiz Çalık, ilçede 600 çiftçinin toprak analizi yaptırdığını söyledi.

Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi desteklemesi kapsamındaki toprak analiz çalışmasının tamamlandığını belirtti.

Fındık üreticisinin bilinçlendiğini, toprak analizi yaptıran üretici sayısının bir önceki yıla göre 2.5 kat artığını vurgulayan Çalık, "2015 yılı çiftçi mazot ve gübre desteği kapsamında yapılan toprak analizleri sona erdi. Çiftçilerimizin toprak analizi konusunda bilinçlendiğini görüyoruz. Geçen yıl 236 toprak analizi yaptık, bu yıl ise sayı 600'ü buldu" dedi.

Çalık, analizlerin artmasının tarım danışmanlığı ile ilgili faktör olduğunu anlatarak, "420 çiftçimize tarım danışmanlarımızla hizmet veriyoruz. Bunların da hemen hemen hepsi analiz için toprak getirdi. Ayrıca bilinçli diğer üreticilerimiz de topraklarını getirerek analiz yaptırdı" diye konuştu.