Ünye'de Kültür Yolu Projesi

Ünye'de Kültür Yolu Projesi
Ünye'de Kültür Yolu Projesi
ORDU (AA) - Ünye Belediyesi, Kültür Yolu Projesi kapsamında Kadılar Yokuşu'nda çalışmalarına başladı.Kefeli Han'dan başlayan ve  Bakırcılar...

ORDU (AA) - Ünye Belediyesi, Kültür Yolu Projesi kapsamında Kadılar Yokuşu'nda çalışmalarına başladı.

Kefeli Han'dan başlayan ve  Bakırcılar Arastası, Kadılar Yokuşu, Ünye Belediyesi Müze Evi ve Saray Hamamı'nın restorasyonuyla Yalı Kilisesi, Çamlık ve Ayanikola Kilisesi'ne kadar uzanan hat şeklindeki Kültür Yolu Projesi'nde çalışmalar başladı.

Proje doğrultusunda, Kadılar Yokuşu'ndaki elektrik hatları yeraltına alınırken, birkaç gün içerisinde altyapı çalışması bitirilip yolun dokusuna uygun şekilde taş döşeme çalışmasına başlanacağı öğrenildi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ünye'nin tarih, kültür ve turizm şehri olduğunu, en büyük vitrinlerinden birinin Kadılar Yokuşu olduğunu ve burada yapılacak çalışmanın tarihi dokusuna uygun olması gerektiğini söyledi.

Kadılar Yokuşu'nun, tarihi dokusuna uygun şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dış cephe giydirmeleri ile ön plana çıktığını anlatan Sobi, "Ünye Belediyesinin de burada yürütmeye başladığı çalışma dahilinde elektrik hatları yeraltına indirilecek. Aynı zamanda bu çalışma yol çalışmasını da gerektirecek. Buradan sökülecek olan tarihi taşların yine aynı şekilde zemine koyulması, geçmişte Hacı Emin Caddesinde yapılan yanlışın bir daha tekrarlanmamasını istiyoruz. Başkanımızın ve belediyemizin stratejik noktalardaki duyarlılığını Kadılar Yokuşu'ndaki bu iyileştirmede de göstereceğini bekliyoruz" dedi.