Uzun yolculuklarda "son bir saat" uyarısı

Uzun yolculuklarda "son bir saat" uyarısı
Uzun yolculuklarda "son bir saat" uyarısı
- Trafik kazalarının çoğunlukla bir an önce evine kavuşmak isteyen sürücülerin kuralları ihlal etmesiyle yaşandığı, bu nedenle uzun yolculuklarda son bir saatte daha dikkatli olunması gerektiği bildirildi - Ordu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Erol: "Yolculuğun son bir saatindeki kural ihlalleri ve hatalar trafik kazalarına sebebiyle veriyor"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Uzun yolculuklarda trafik kazalarının çoğunlukla, sürücülerin bir an önce evlerine kavuşmak için kuralları ihlal etmesi sonucu yaşandığı, bu nedenle son bir saatte daha dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Ordu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü İsmail Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde gerek Ramazan Bayramı gerekse yaz tatili nedeniyle yola çıkan sürücü sayısının yüksek oranda arttığını söyledi.

Gurbetteki vatandaşların memleketlerine gitmeye başladığını belirten Erol, "Yapılan denetimler ve istatistiklere göre sürücüler, yolculuklarının büyük bölümünde çok dikkatli araç kullanıyor ancak memleketlerine ya da evlerine yaklaşmaya başladıkça bundan vazgeçiyor. Yolculuğun son bir saatindeki kural ihlalleri ve hatalar, maddi hasarlı, yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarına sebebiyet veriyor" dedi.

Erol, gurbetten gelen sürücülerin yolculuklarına bitmesine bir iki saat kala hızlarını artırdıklarına dikkati çekerek, "Yola çıkan vatandaşlarımız, memleket özlemi ve ailelerine kavuşma arzusuyla son kilometreleri çok hızlı seyrediyor. Her ne kadar hız kontrollerini radarla yapsak da her zaman , her yerde olamıyoruz. O zaman sürücülerimiz kendilerinin ve ailelerinin can güvenliğini düşünerek kurallara uyacak" diye konuştu.

- "Uzun yolculukta dinlenmek çok önemli"

Trafikte her zaman son bir saatin önemli olduğunu vurgulayan Erol, "Özellikle sürücülerimizin son saatlerde sabırları azalır. Belki dinlenmesi gerekir ama 'nasılsa bir saatim kaldı, dinlenmesem de olur' gibi yanlış düşünceler içerisine giriyorlar. Uzun yolculukta dinlenmek son derece önemli. Lütfen bütün sürücülerimiz hem hız, hem dinlenme hususlarına dikkat etsin" ifadesini kullandı.

Tatile çıkan sürücülere, başta emniyet kemerlerini takmalarını ve hız kurallarına uymalarını öğütleyen Erol, "2-3 saat araç kullanan sürücülerimizin, mümkünse araçlarını durdurup kan dolaşımını hızlandırmak için kısa süreli  spor yapması ve elini yüzünü yıkaması gerek" dedi.

Erol, uzun yolculuğa çıkacak vatandaşların, araçlarının bakımını yaptırmalarının da son derece önem arz ettiğini sözlerine ekledi.