Yaşama şansı "yüzde 1" olan hasta kurtarıldı

Yaşama şansı "yüzde 1" olan hasta kurtarıldı
Yaşama şansı "yüzde 1" olan hasta kurtarıldı
- Ordu'da kalbinden çıkan ana damarlardan biri yırtılan ve iç kanama geçiren kişi, doktorların yaşama şansını yüzde 1 görmesine karşın Ankara ve Adana'dan uçakla getirtilen malzemeler kullanılarak yapılan ameliyatla sağlığına kavuşturuldu

ORDU (AA) - Ordu'da kalbinden çıkan ana damarlardan biri yırtılan ve iç kanama geçiren İdris Ok (50), doktorların yaşama şansını yüzde 1 görmesine karşın Ankara ve Adana'dan uçakla getirtilen malzemeler kullanılarak yapılan ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsfendiyar Karamustafa, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi'nde ilk defa yapılan ameliyatla bir hastanın hayata tutunduğunu söyledi. 

Karamustafa, hastanelerine 5 Şubat'ta başvuran İdris Ok'a, tahliller sonucunda "kanamalı akut aort diseksiyonu" tanısı konulduğunu belirtti. 

Teşhis konmasının ardından hastanın kalp ve damar cerrahisi servisine yatırıldığını ifade eden Karamustafa, ameliyata karar verdiklerini ancak kendilerini çok riskli bir ameliyatın beklediğini anlattı. Hastanın yaşama şansının sadece "yüzde 1" olmasından dolayı yakınlarından izinlerin alındığına işaret eden Karamustafa, daha sonra ameliyat için gerekli malzemelerin Ankara ve Adana illerinden temin edildiğini kaydetti.

Bu malzemelerin tarifeli uçakla Samsun ve Trabzon'a, bu illerden de Ordu'ya ulaştırıldığını kaydeden Karamustafa, başarılı operasyonla hastanın sağlığına kavuşturulduğunu vurguladı.

- Zamanla yarışıldı 

Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Kaptanıderya Tayfur ise hastanelerinde ilk defa gerçekleşen bir ameliyatın başarıyla sonuçlandığını, ameliyat sürecinde ise adeta zamanla yarıştıklarını dile getirdi. 

Hastanın kalbinden çıkan ana damardaki yırtılma ve sonrasındaki iç kanamanın çok risk taşıdığını ifade eden Tayfur, yırtılan damarın vücudun en kritik ve en önemli damarı olduğunu belirtti.

Böyle bir hastayı yaptıkları cerrahi müdahaleyle iyileştirmeyi başardıklarını anlatan Tayfur, şunları kaydetti:

" Gece 02.00 sularında hastaneye ulaşan malzemelerle operasyona başladık. Yaklaşık 3 saat süren operasyon sonucunda hastanın hem yırtılan ana damarını hem de kanamanın olduğu kısmı tamir ettik. Bugün itibarıyla hasta yoğun bakımdan çıkarılarak servise alındı ve sağlığına kavuştu. Yaşama şansı sadece yüzde 1 olan bu hastamızı yeniden eski sağlığına kavuşturduğumuz için mutluyuz." 

- "Benim için ikinci bir hayat" 

Sağlığına kavuşan İdris Ok da kendisi için ikinci bir hayatın başladığını söyledi. 

Doktorlarına teşekkür eden Ok, "Onlar beni yeniden aileme kavuşturdu. Hepsinden Allah razı olsun. Çok mutluyum. Yaşadıklarıma halen inanamıyorum" dedi.