8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
- Kadın baro başkanları "Kadının demokrasi yürüyüşü" için Osmaniye'de buluştu

OSMANİYE (AA) - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 5 ilin kadın baro başkanı Osmaniye'de bir araya gelerek "Kadının demokrasi yürüyüşü"ne katıldı.

Osmaniye, Bilecik, Sinop, Tekirdağ ve Kırşehir'in kadın baro başkanları,  Atatürk caddesindeki eski belediye binası önünde toplanarak Dr. Ahmet Alkan caddesinden Atatürk anıtına kadar yürüdü.

Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay ve Kilis'in baro başkanlarını ile kentteki bazı sivil toplum kuruluşların da destek verdiği "Kadının demokrasi yürüyüşü"nde kadına şiddeti kınayan afişler ve pankartlar taşındı.

Osmaniye Baro Başkanı Dilem Aksoy'un Atatürk anıtına çelenk koymasıyla yürüyüş sona erdi.

Aksoy, burada yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirdikleri yürüyüşü geçen ay katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'a ithaf ettiklerini söyledi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hızlı ve radikal kararlar alınması gerektiğini vurgulayan Aksoy, "Kadına yönelik şiddet sadece mevzuat değişikliğiyle sağlanmaz. Yasalara işlerlik kazandırmak kadar toplumun eğitimi ve bilinçlendirilmesi de önemlidir" dedi.

Cumhuriyet'in kadınlara tanıdığı hakları en az erkekler kadar kullanana kadar mücadele edeceklerini belirten Aksoy, "Biz kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik kabul eden, kadını eve kapatarak kadının gelişmesini engelleyen zihniyet değişmedikçe kadına yönelik şiddetin önüne geçileceğine inanmıyoruz" diye konuştu.

Aksoy, yürüyüşe destek veren sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

Baro başkanları, sivil toplum temsilcileri ve yürüyüşe katılanlar ellerinde taşıdıkları çiçekleri Atatürk anıtına koydular.