Anadolu'da Türk birliğinin sağlanmasının 500. yılı

Anadolu'da Türk birliğinin sağlanmasının 500. yılı
Anadolu'da Türk birliğinin sağlanmasının 500. yılı
- Turnadağ Savaşı sonrası Anadolu'da Türk birliğinin sağlanmasının 500. yıl dönümü Osmaniye'de kutlandı

OSMANİYE (AA) - Osmanlı Devleti ile Dulkadiroğulları Beyliği arasında yapılan Turnadağ Savaşının ardından  Anadolu 'da Türk birliğinin sağlanmasının 500. yıl dönümü, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde kutlandı.

Kaymakamlık, belediye ve sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen etkinlikte Değirmendere köyü sınırları içerisinde bulunan bin 600 rakımlı Turna Dağı'ndaki kutlamalarda, Kadirli Offroad Kulübü (KADOF), Kadirli Bisikletçiler Kulübü (KABİK) ile Kadirli Doğa Yürüyüşçüleri (KADOY) üyeleri gösteriler sundu, katılımcılar müzik eşliğinde eğlendi.

Kaymakam Muhittin Pamuk, Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran Seferi sonrası Dulkadiroğulları Beyliği ile 1515 yılında yapılan Turnadağ muharebesinden galip çıkıp beylik topraklarının Osmanlı Devletine katıldığını anlattı.

Böylece Anadolu'da Türk birliğinin kesin olarak sağlandığını belirten Pamuk, "Geçmişe ve tarihe bir bütün olarak bakmalıyız. Bugünkü olayların temeli de tarihten kaynaklanıyor. Bugünün sorunlarını çözebilmek istiyorsak kökenine yani tarihine iyi bakmak gerekiyor. Anadolu'da Türk birliğinin Kadirlimizde sağlanışının 500. yıl dönümü kutlu olsun. Allah, birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi bozmasın" dedi.