Anavarza Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazı

Anavarza Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazı
Anavarza Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazı
- İkinci etap kazı çalışmalarında, anıtsal giriş kapısı ile sütunlu yol çevresindeki mimari ögelerin açığa çıkarılması amaçlanıyor

ADANA  (AA) - Adana'daki Anavarza Antik Kenti'nde ikinci etap kazı çalışmalarına başlandı.

Adana Müze Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu AA muhabirine, Dilekkaya köyü yakınlarındaki Roma dönemine ait Anavarza Antik Kenti'nde 2. etap arkeolojik kazıların 7 Temmuz'a kadar süreceğini söyledi.

Dervişoğlu, "Bu etapta Anavarza Antik Kenti'nin anıtsal giriş kapısı ile sütunlu yolun çevresindeki mimari yapıları açığa çıkarmayı amaçlıyoruz. Birinci etapta açığa çıkarılmış ve bu etapta açığa çıkarılacak mimari ögelerin restorasyonu için de proje hazırlama çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Arkeolojik kazı çalışmalarının, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Fatih Gülşen'in bilimsel danışmanlığında, 10'u uzman 45 kişilik ekiple yürütüldüğünü ifade eden Dervişoğlu, "Anavarza Antik Kenti, kapladığı alan ve taşıdığı özellikleriyle dünyanın en büyük antik kentleri arasında yer alıyor. Burası, toprak altındaki kalıntılar açığa çıkarıldığında önemli turizm merkezlerinden olacak" diye konuştu.