Avukatlar Günü

Avukatlar Günü
Avukatlar Günü
- Osmaniye Barosu, tören düzenledi

OSMANİYE (AA) ? Osmaniye'de, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Osmaniye Barosu Başkanı Dilem Aksoy ve baro üyeleri tarafından Devlet Bahçeli Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Aksoy, tören sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan terör olayları nedeniyle günlerini buruk kutladıklarını belirtti.

Avukatların temel hak ve özgürlüklerin teminatı, demokratik hukuk devletinin ön koşulu olan bağımsız ve tarafsız yargının kurucu unsurlarından savunmayı temsil ettiğini ifade eden Aksoy, şöyle devam etti:
"Devletin yaşaması için devlet savunması ne kadar önemliyse, adaletin yaşamasında da savunma o kadar önemlidir. Avukatlık mesleğini bağımsız, özgür kılmak yargılama sürecinde etkili hale getirmek yaşamsal değerdedir. Meslektaşlarımız adaletin tecellisine katkıda bulunmak suretiyle toplumsal barışın korunmasına ve devamına hizmet ederek çok önemli bir kutsal görevi icra etmektedir. Bu anlamda avukatlar ve baromuz bireylerin hakları kadar hukukun üstünlüğüne dayalı çağdaş demokrasinin de daimi yılmaz savunucularıdır. Bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da hayatlarını hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına adamış binlerce yargı mensubu, zedelenen adalet duygusunu onarmak adına mücadeleye devam edecektir. Ömürlerinin en değerli zaman dilimlerini avukatlık mesleğine adayan değerli meslektaşlarımın avukatlar gününü başarı, sağlık ve mutluluk dileklerimle kutlarım."

Aksoy, Avukatlar Günü dolayısıyla hafta sonuna kadar çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini kaydetti.