Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler

Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler
Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler
- Osmaniye ve Hatay'da Genç Memur-Sen üyeleri, saldırılara tepki gösterdi

OSMANİYE/HATAY (AA) - Genç Memur-Sen Osmaniye ve Hatay şubesi üyeleri, Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırıları protesto etti.

Üyeler, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak, "Bayırbucak Türk'tür, Türk kalacak" sloganı attı.

Şube başkanı Burak Çağatay Evleksiz, yaptığı açıklamada, Bayırbucak Türkmenlerine saldırıları kınadıklarını söyledi. Türkmenlere zulmedilmesine sessiz kalmadıklarını belirten Evleksiz, şunları belirtti:

"Bayırbucak'ta, Türkmendağı'nda, Suriye'de olanlar için 'Bize ne' diyemeyiz. Orada tarihimiz, asırlardır süren kardeşliğimiz, mazlum insanlar var. Katliamlara, zulme ve zalimlere karşı sesimizi yükseltmekten hiç geri durmayacağız. Dünya artık Suriye halkına, Bayırbucak Türkmenlerine yapılan zulme seyirci olmamalıdır. Genç Memur-Sen olarak masum çocukların, mazlum insanların yanında olmaya, arkasında durmaya devam edeceğiz. Zalim Rusya'yı, katil Esed'i, Türkmenleri yok etmeye yönelik saldırıları kınıyoruz. Ey insanlık, ayağa kalkalım, dünyayı ve insanlığı terörden, vahşetten ve sömürüden kurtaralım."

- Hatay

Hatay'da da Genç Memur-Sen üyeleri, Antakya Köprübaşı'nda toplanarak saldırıları kınadı.

İl temsilcisi Ahmet Albayrak, üyeler adına yaptığı açıklamada, mazlumun, dinini, ırkını, mezhebini hiçbir zaman sormadıklarını ifade ederek, ''Kimden gelirse gelsin zulmün karşısında, kim olursa olsun mazlumun yanında durduk. Bu anlayışla Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere Suriye'de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimize, masum ve mazlum insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz" dedi. 

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şubesi Başkanı Hayrettin Şahin de yazılı açıklamasında, Türkmenlere yapılan saldırıları kınadı ve Türk milletini kardeşlerine sahip çıkmaya çağırdı.