Bıçakçılarda Kurban Bayramı mesaisi

Bıçakçılarda Kurban Bayramı mesaisi
Bıçakçılarda Kurban Bayramı mesaisi
- Osmaniye'deki bıçak bileyicileri, bayram öncesinde yoğunlaşan talepleri karşılamaya çalışıyor

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'de, Kurban Bayramı öncesinde bıçak bileyici ve satıcıları yoğun mesai yapıyor.

Bayram öncesi bıçak bileyicilerinin atölyelerinde hareketli günler yaşanıyor. Vatandaşların bıçaklarını bayrama hazırlayan ustalar, bir taraftan da satış yapıyor.

Artan talepleri karşılamak için yoğun mesai harcanan atölyelere, bayram öncesi takviye işçiler de alınıyor.

Bıçakçı Süleyman Umuş, AA muhabirine, 1936'dan beri ailece bu işi yaptıklarını, Anadolu 'nun birçok kentine bıçak sattıklarını söyledi.

Kurban Bayramı öncesi yoğunluk yaşadıklarını belirten Umuş, "Bayramın yaklaşması nedeniyle işleri yetiştirmekte güçlük çekiyoruz. Bu nedenle personel sayısını artırdık. Bayrama kadar yurtiçi ve yurtdışına yaklaşık 30 bin bıçak satışı hedefliyoruz. İşlerden memnunuz. Bazı vatandaşlar yeni bıçak alıyor, bazıları da evindeki bıçağı bileyletiyor" dedi. 

Bıçak bileyici Abidin Kafadan da kurban kesiminde, kullanılan bıçağın kalitesi ve keskinliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Ucuz ve kalitesiz bıçaklarla yapılan kesimlerin kurbana ve sahiplerine zarar vereceğini anlatan Kafadan, "İyi ve paslanmaz bıçak, kaliteli malzeme kullanılarak elde edilebilir. Vatandaşlarımız bu konuya duyarlı olsun, kurban keserken dikkat etsinler" diye konuştu.

Kafadan, kurban kesmek için satılan bıçakların 5-50 lira , bileme fiyatının da bıçaklarda 1, satırlarda 2 lira olduğunu kaydetti.