CHP heyeti Osmaniye'de

CHP heyeti Osmaniye'de
CHP heyeti Osmaniye'de
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Grup Başkanvekili Özel ve Adana milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan 2 kişiyi ve kentteki şehit ailelerini ziyaret etti

OSMANİYE (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun talimatıyla Osmaniye'ye gelen CHP heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan 2 kişiye ve kentteki şehit ailelerine ziyarette bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Adana milletvekillerinden oluşan heyet, kentte ilk olarak şehit Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Emir Melih Avşar ve Nail Toplu ile kaldıkları Osmaniye T2 Tipi Cezaevi'nde görüştü. Özel, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, tutuklu iki kişinin yaşananlar nedeniyle şaşkın olduğunu belirtti.

"Yaşanan durumun kabul edilemez olduğunu" savunan Özel, "Biz CHP Cezaevi İzleme ve İnceleme Heyeti Komisyonu'nda binlerce mağduru da ziyaret ettik. Buradaki mağduriyet kabul edilir gibi değil, çok zor durumdalar. Hayatlarında ilk kez cezaevine giriyorlar. Şehit acısıyla bulundukları bir yerde Cumhurbaşkanı'na hakaret gibi bir suçtan tutuklu olarak yargılanıyorlar. Türkiye kamuoyuna ve herkesin vicdanlarına bu ayıbı şikayet ediyoruz" diye konuştu.

- Yüzbaşı Alkan'ın ailesine ziyaret 

Heyettekiler, buradan şehit Yüzbaşı Alkan'ın ailesinin evine giderek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun başsağlığı mesajını iletti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Özel, şehidin kardeşleriyle sohbet ettiklerini söyledi.

Aileyle yaptıkları görüşme hakkında bilgi veren Özel, şöyle konuştu:

"Çok üzgünler, yaralılar. Aileye Türkiye'nin yüreğinin kendileriyle birlikte çarptığını söyledik. Hangi siyasi görüşten olursa olsun bu insanların tamamının aklındaki bir soruyu yarbayımız (Mehmet Alkan) hepimiz adına ve büyük bir içtenlikle o yaralı yüreğiyle söyledi. O yüzden de kamuoyunda bu kadar karşılık buldu. Biz, hepimizin onun arkasında olduğumuzu, onunla dayanışma içerisinde olduğumuzu, bu meseleyi siyaset üstü bir şekilde ele aldığımızı belirterek, Sayın Genel Başkanımızın da başsağlığı mesajını ilettik. O artık sadece Ali Yüzbaşı'nın değil, Türkiye'deki bütün şehitlerin ağabeyidir. Bütün Türkiye de bu ailenin bir parçasıdır. Biz, ailemizden birisi olarak görüyoruz ve hepimiz o ailenin bir parçası olarak hissediyoruz."

Ziyarette çok duygulu anların yaşandığını aktaran Özel, aile fertlerinin özellikle bugün eve ulaşan bir kargodan bahsettiğini söyledi. Kargonun içindeki malzemeye değinen Özel, şöyle devam etti:

"(Şehit Yüzbaşı Ali Alkan) Değiştirme süresinden önce yıprandığı için askerleri hem rahatsız eden, hayatlarını tehlikede tutan bir ekipmanın, miğferin içine konulacak olan file tarzı bir koruyucuyu kendi parasıyla satın alıp askerlerine vermek için kargo ile talep etmiş. Aile, kargoyu görünce bir kez daha yüreklerine ateş düştü. Kardeşlerinin bu davranışını aslında Türk ordusundaki tüm subayların nasıl fedakar ve ne şekilde davrandıklarının görülmesi açısından da söylüyorlar. Yarbayımız, kendisinin bu şekilde nasıl gündeme geldiğini, bunların nasıl gerçekleştiğini anlayamadığını söyledi. Aslında çok anormal bir şey söylemediğini, herkesin merak ettiği bir şeyi söylediğini belirtti. Biz de kendisine hepimizin yüreğindeki, aklındaki, dimağındaki soruyu dile getirdiğini söyledik."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da basında Yarbay Mehmet Alkan hakkında soruşturma açıldığına dair haberlerin yer aldığını anımsatarak, "Böyle bir şeyin olmamasını temenni ediyoruz. Eğer böyle bir şey varsa, bu konuyla ilgili CHP olarak gerekli girişimlerde bulunacağız. Yarbayla ilgili soruşturma açmak, şehitlerle ilgili soruşturma açmaktır, şehitlerin ruhuna hakaret etmektir. Genelkurmayın hem de Jandarma Genel Komutanlığının böyle bir şey yapmayacağına inanıyoruz. Böyle bir şey varsa da çok vahim bir durumdur" dedi.

- Emniyet Müdürü Gökduman'a ve şehit ailelerine ziyaret

CHP heyeti, dün akşam zırhlı polis aracına PKK'lı teröristlerce yapılan saldırı nedeniyle İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman'a "geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu.

Heyettekiler, ayrıca Osmaniye'nin son 20 gündeki şehitleri Jandarma Astsubay Çavuş Muhammet Gürlek, Uzman Çavuş Hüseyin Ölmez, Uzman Çavuş Ali Gökçe, Uzman Çavuş Fatih Gökşen ve Uzman Çavuş Mehmet Acar'ın ailelerini de ziyaret ederek, Kılıçdaroğlu'nun başsağlığı mesajını iletti.