Çiftçilere "anız yakmayın" uyarısı

Çiftçilere "anız yakmayın" uyarısı
Çiftçilere "anız yakmayın" uyarısı
OSMANİYE (AA) - Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.Sağlam, yazılı açıklamasında,...

OSMANİYE (AA) - Osmaniye Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.

Sağlam, yazılı açıklamasında, hasat sezonunun yaklaştığını belirterek, hasattan sonra ikinci ürün ekimine toprağı hazırlamak amacıyla çiftçilerin geçmişten gelen anız yakma alışkanlığının, çevre ve  ülke ekonomisine zarar verdiğini belirtti.

Toprağın üst tabakasında faaliyet gösteren ve toprakta verimliliği sağlayan mikroorganizmaların, anız yangınıyla yok olduğunu, toprağın organik madde yönünden fakirleştirdiğini vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti:

"Anız yangını sonucu çıplak kalan araziler, rüzgar ve su erozyonuna maruz kalmakta, topraktaki tuzluluk oranı artmakta ve toprakta çoraklaşmaya sebep olmakta, doğal denge bozulmakta, doğada bulunan faydalı böcekler yok olurken ortama adapte olan zararlı böcekler hızla çoğalmaktadır. Ayrıca, anız yangınları havayı kirletmekte, trafikte görüş mesafesini azaltmakta, kontrolsüz durumlarda bazen can ve mal kaybına yol açmakta. Kontrol edilemeyen anız yangınları, komşu tarladaki mahsulü, yetişmesi yıllar süren ormanlık ve ağaçlık alanları hatta meskun mahalleri dahi tehdit edecek boyuta ulaşabilmektedir."

Anız yakmanın kanunlarla da yasaklandığını hatırlatan Sağlam, çiftçilere toprağa ve doğaya karşı daha duyarlı olma çağrısında bulundu.