Çocukluklarındaki oyunları tanıtmak için siyah önlük giydiler

Çocukluklarındaki oyunları tanıtmak için siyah önlük giydiler
Çocukluklarındaki oyunları tanıtmak için siyah önlük giydiler
- Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği'nin 35-60 yaş aralığındaki 16 üyesi, unutulmaya yüz tutan çocuk oyunlarını tanıtmak için "Osmaniye'nin Dünkü Çocukları" adını verdikleri grup kurdu - Siyah önlük giyen üyeler, provalarına başladıkları mendil kapmaca, ip atlama, topaç çevirme, uzun eşek, birdirbir gibi oyunları, çeşitli etkinliklerde tanıtacak - Dernek başkanı Bardak: "İlkokul çağında oynadığımız ve unutulmaya yüz tutmuş bu oyunları çocuklarımızın da öğrenmesini arzuluyoruz. Arkadaşlarımla bunun çabasını veriyoruz"

OSMANİYE (AA) - ÜMİT KAHRIMAN - Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği'nin (OŞYAD) 35-60 yaş aralığındaki 16 üyesi, ilkokul yıllarında oynadıkları unutulmaya yüz tutmuş oyunların tanıtımı için "Osmaniye'nin Dünkü Çocukları" adıyla grup kurdu, siyah önlükle provalara başladı.

OŞYAD Başkanı 55 yaşındaki Mustafa Bardak, AA muhabirine, çocukluklarında oynadıkları oyunları, yeni nesine öğretmek için harekete geçtiklerini söyledi.

Kurdukları grupla oyunların provalarına başladıklarını aktaran Bardak, "Oyunlar, bizi çocukluğumuza götürüyor. Çocuklarımızın, bilgisayar oyunlarını değil, ilkokul çağında oynadığımız ve unutulmaya yüz tutmuş bu oyunları öğrenmesini arzuluyoruz. Arkadaşlarımla bunun çabasını veriyoruz" dedi.

Oyunlarını, çeşitli etkinliklerde çocuklara tanıtacaklarını belirten Bardak, şöyle devam etti:

"Dernek olarak kültürümüzün yaşatılması, gelenek ve göreneklerimizin yeniden canlandırılması amacıyla 16 arkadaşımla 'Osmaniye'nin Dünkü Çocukları' adını verdiğimiz grubu kurduk. 35-40 yıl önce ilkokul çağındaki çocukların oynadığı oyunları, siyah önlük giyip beyaz yaka takarak oynamaya başladık. Provalarını yaptığımız oyunları, çeşitli etkinliklerde halkımızla ve çocuklarımızla paylaşmak istiyoruz. Günümüzde çocuklarımızın bu oyunları oynamadığını görüyoruz ve buna üzülüyoruz. Dünün çocuklarıyla bugünün çocuklarını buluşturacağız."

Dernek sekreteri 41 yaşındaki Hatice Bahar da provalarda çocukluğunu adeta yeniden yaşadığını belirterek, "Oyun esnasında çocukluğumuza dönebiliyoruz. İp atlıyor, topaç çeviriyor, birdirbir oynuyoruz. Çocuklarımıza da bu güzellikleri hatırlatmak istedik. Bunu başaracağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Dernek üyesi 55 yaşındaki Ahmet Demir de çocukluğunu hatırladığını, unutulan bazı değerlerin yaşatılması adına güzel bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Grupta yer alan 38 yaşındaki Mükrime Sever de "Oyun oynarken değerlerimizi de geleceğe aktarmış olacağız. Çocukluk yıllarımızdaki oyunları kuşaktan kuşağa aktarmak, bizleri çok daha mutlu edecek" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Beyaz

  ,

  Oyun

  ,

  Bilgisayar

  ,

  osmaniye

  ,

  ilkokul