DOĞAKA yönetim kurulu toplantısı yapıldı

DOĞAKA yönetim kurulu toplantısı yapıldı
DOĞAKA yönetim kurulu toplantısı yapıldı
OSMANİYE (AA) - Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 64'üncü yönetim kurulu toplantısı, Osmaniye'de yapıldı.Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim...

OSMANİYE (AA) - Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 64'üncü yönetim kurulu toplantısı, Osmaniye'de yapıldı.

Osmaniye Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Al, polisevinde düzenlenen toplantıda, 5 yılda bin 263 projenin başarılı bulunduğunu, bu projelerden bin 30'unun uygulamaya konulduğunu söyledi.

Ajansın amacının, yerel kaynakları etkin kullanarak bölgenin rekabet gücünü artırma olduğunu anımsatan Al, ''Kaynak kullanımında ve proje başvurularında azalma gözleniyor. Bu durumun kalkınma ajanslarına olan ilginin azalıp azalmadığı sorusunu akla getiriyor. Azalmanın sebeplerinin araştırılması gerekiyor'' dedi.

Bu yıl 15 milyon lira fon oluşturulduğunu bunun 10 milyonunun kar amacı gütmeyen kurumlara, 5 milyonunun da kar amacı güden KOBİ'lere ayrıldığını ifade eden Al, ''Bu yıl Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı'na 64, kar amacı güden KOBİ ve kooperatif ve birliklere yönelik olarak ilan edilen 2015 Yılı Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'na ise 21 olmak üzere toplam 85  proje başvurusu alınmış. Proje sayısının yeterli olmadığını görüyoruz'' şeklinde konuştu.

Vali Kerem Al'ın konuşmasının ardından toplantı gündemindeki maddelerin görüşülmesine geçildi.

Basına kapalı devam eden toplantıya, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Hatay Valisi Ercan Topaca, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Nuh Kara, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü ve DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Orhan Büyükalaca ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız katıldı.