Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Saldırılar Osmaniye'de protesto edildi

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'de, Memur-Sen Şubesi ve bağlı sendikaların üyelerince, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Memur-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, Eğitim Bir-Sen binası girişinde toplanan grup adına yaptığı konuşmada, yüreklerinin yaralı olduğunu söyledi.

Çin'in dünyanın sessizliğinden cesaret aldığını, her güne yeni bir katliam ile başladığını ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:

"Bölgeye yardım kuruluşlarının dahi girmesi engelleniyor, sağlıklı bilgi alınamıyor. Bölgenin dünya ile bağlantısının kesilerek bu şekilde karantinaya alınması endişelerimizi arttırıyor. Çin, Doğu Türkistan'da olup bitenlerin üstünü örtmektedir. Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her yıl yüzlerce Müslümanın hayatını kaybetmesiyle son buluyor. Dünya, bu soykırıma, bu insanlık zulmüne ve vahşete seyirci kalarak ortak oluyor. Yaşanan zulümler karşısında uluslararası kamuoyu, her zaman ki gibi üç maymunu oynuyor. Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanı duvara asanları kınıyoruz. Tüm dünya sussa da biz susmayacağız."

Çin zulmü karşısında, dünyayı ayağa kalkmaya davet eden Kahraman, "Bu gün Çeçenistan'ın Ruslardan gördüğü zulmü bu gün Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Çinlilerden görmektedir. Dünya ise buna göz yummaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların sorunu olarak görülmemeli, vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir" diye.

Osmaniye İHH İnsanı Yardım Derneği Başkanı Nadir Sarıcan'ın yaptığı duanın ardından eylem sona erdi.