Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü

Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü
Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü
OSMANİYE (AA) - Altınokta Körler Derneği Osmaniye Şube Başkanı Resul Soylu, beyaz baston projesi sayesinde evden dışarıya çıkan engelli sayısının...

OSMANİYE (AA) - Altınokta Körler Derneği Osmaniye Şube Başkanı Resul Soylu, beyaz baston projesi sayesinde evden dışarıya çıkan engelli sayısının arttığını belirtti.

Soylu, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, ülkede 9 milyon görme engelli olduğunu söyledi.

Engellilerin eğitimini önemsendiğini ifade eden Soylu, "Beyaz baston kullandığımızda vatandaşlarımız bizim görme engelli olduğunu anlıyor. Bu sebeple beyaz baston bizim için çok şey ifade ediyor. Kentimiz de bu bastonu kullananların sayısı da gün geçtikçe artmakta. Bu sayede engelli kardeşlerimiz evlerinden dışarıya çıkmaya başladılar" şeklinde konuştu.

Soylu, dernekte engellilere yönelik kurslar açıldığını dile getirdi.

Soylu, "Bilgisayar kursu gibi bazı kurslar açtık. Çalışmalarımız kapsamında hazırladığımız proje ile arkadaşlarımıza santral operatörlük kursu vereceğiz. Sertifika alan ve yapılacak sınavda başarılı olanlar kurumların santrallerinde memur olarak görev yapabilecekler" dedi.

Soylu, engellilerin 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü'nü kutladı.