Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü
Dünya Otizm Farkındalık Günü
OSMANİYE (AA) - Osmaniye'de, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla, Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürüyüş düzenlendi.Adnan Menderes Bulvarında...

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'de, 2 Nisan Dünya  Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla, Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürüyüş düzenlendi.

Adnan Menderes Bulvarında toplanan üzerlerinde "otizmin farkındayız" yazılı tişörtleri giyen vatandaşlar, Valilik binası girişine kadar yürüdü.

Halk Sağlığı Müdürü Alper Latif Boz, otizme dikkat çekmek ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla yürüyüş düzenlediklerini söyledi.  

Otizmin rahatsızlık değil farkındalık olduğunu belirten Boz, "Otizmin sebebi henüz bilinmiyor. Toplumda ve sağlık çalışanları arasında duyarlılığı artırmak zorundayız. Kurum olarak bu yönde çalışmalarımız var. Düzenlediğimiz yürüyüşü Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı derneklerle organize ettik. Katılanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Toplum Sağlığı Merkezi Psikologu Erdal Demirci de otizmin en hızlı yaygınlaşan gelişim bozukluğu olduğuna dikkat çekti.

Otizmlilerin erken teşhis ve eğitimle topluma kazandırılabildiğini aktaran Demirci, şunları söyledi:

"Otizm doğuştan gelen ya da yaşamın ilk 3 yıllında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ve işleyişini etkileyen bazı sorunlardan kaynaklandığı sanılmaktadır. Dünyada otizmin görülme sıklığı 88'de birdir. Bu hastalık zihinsel engel değildir. Otizmli çocukların bir kısmında normal zeka düzeyi görülürken bir çoğunda öğrenme güçlüğü görülmektedir."