Engelleri sevgiyle aşıyorlar

Engelleri sevgiyle aşıyorlar
Engelleri sevgiyle aşıyorlar
- Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan parmakları olmayan 80 yaşındaki Gülizar Cura, 84 yaşındaki alzaymır hastası eşi Mehmet Cura ile tek odalı evde yaşam mücadelesi veriyor - Gülizar Cura: "Kendimi hiç bir zaman yarım bir insanmış gibi görmedim. Allah eşimin yokluğunu vermesin" - Mehmet Cura: "İkimiz birbirimizi tamamlıyoruz. Allah ömür verdikçe hayatımızın sonuna kadar birbirimize sahip çıkacağız"

OSMANİYE (AA) - MENDERES ÖZAT - Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan parmakları olmayan 80 yaşındaki Gülizar Cura, 84 yaşındaki alzaymır hastası eşi Mehmet Cura ile tek odalı evde yaşam mücadelesi veriyor.

Pazar Mahallesi'nde 20 metrekarelik tek göz evde yaşayan parmakları olmayan Gülizar ve alzaymır hastası Mehmet Cura çifti birbirlerine olan sevgi ve bağlılıkları sayesinde hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Gülizar Cura, AA muhabirine, 30 yıl önce damar tıkanıklığı teşhisiyle 10 parmağının kesildiğini, 18 yaşındayken evlendiği günden bu yana eşiyle 20 metrekarelik evde mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürdüklerini söyledi.

62 yıldır evli olduklarını ve çocuklarının olmadığını anlatan Cura, "Eşim 12 yıl önce alzaymır hastalığına yakalandı, gününün çoğunu yatakta geçiriyor. İlerlemiş yaşıma ve engelli halime rağmen eşimin yanı başında olmaya çalışıyorum. Ayrıca, çamaşır, bulaşık, yemek gibi evin tüm işlerini tek başıma yapıyorum" dedi.

-Yaşlılık ve engelli maaşıyla geçiniyorlar

Yaşlılık ve engelli maaşıyla geçindiklerini aktaran Cura şöyle konuştu:

"Eşim hastalığa yakalanmadan önce tespih satarak geçimimizi sağlıyordu. Şimdi devletin verdiği 3 aylık maaşımız var. Çok zorluk yaşasak da geçinip gidiyoruz. Eşim bazen bana yardımcı oluyor, evi düzeltiyor, ekmek almaya gidiyor, sebzelerin kabuklarını soyuyor, ben de kütüğün üzerinde doğrayıp yemek yapıyorum. Allah'a binlerce şükür. Kendimi hiçbir zaman yarım bir insanmış gibi görmedim. Allah eşimin yokluğunu vermesin."

Mehmet Cura ise zorluklar ve sıkıntılara rağmen tek odalı evde eşiyle mutlu bir hayat sürdürdüklerini söyledi.

Eşiyle hiçbir zaman birbirlerinden ayrılmadıklarını anlatan Cura, "Allah çocuk nasip etmedi. Hastalığa yakalanmadan önce eşime ben bakardım, yıllarca hem eşime baktım hem de işimi yaptım. Şimdi O bana bakıyor. Allah ömür verdikçe hayatımızın sonuna kadar birbirimize sahip çıkacağız" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  Yemek

  ,

  Çocuk

  ,

  Yaşam

  ,

  Pazar

  ,

  zaman

  ,

  ekmek

  ,

  engelli

  ,

  osmaniye