Gaziler Günü

Gaziler Günü
Gaziler Günü
- Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'da tören düzenlendi

ADANA (AA) - Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'da 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Adana'daki törende, Vali Mustafa Büyük, Garnizon Komutanı ve 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER) Adana Şubesi yetkililerince  Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan TÜMGAZİDER Adana Şube Başkanı Coşkun Adaber, son dönemde teröre verilen onlarca şehidin herkesi derinden yaraladığını söyledi.

Terör konusunda daha duyarlı olunmasını beklediklerini anlatan Adaber, "Teröre, teröriste ve işbirlikçilerine kesinlikle müsamaha gösterilmemelidir. Silahlı terör, misliyle karşılık verilerek yok edilmelidir. Teröre her alanda karşı çıkılmalıdır. Kanlarımız boşa akmamalı" dedi.

Konuşmanın ardından bazı öğrenci ve gaziler, günün anlamına uygun şiirler okudu.

Törene, ABD'nin Adana Konsolosu Linda Specht, gazi ve yakınlarının yanı sıra bazı kurum müdürleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

- Mersin

Mersin Valiliği ile Muharip Gaziler Derneği tarafından Cumhuriyet Alanı'ndaki anıta çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Kemal Cındız, konuşmasında gaziliğin önemine değindi. Program, öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirleri okumasıyla sona erdi. 

Vali Özdemir Çakacak, programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, binlerce yıldır Türk milletinin, vatan bildiği topraklar üzerinde hür ve bağımsız yaşadığını, tarihin hiçbir zamanında esareti kabul etmediğini söyledi. 

Milli mücadele günlerine değinen Çakacak, şöyle devam etti:

"Milletimizi Anadolu'dan atmak ve tarihten silmek için büyük mücadeleye girdiler. Bu mücadelede gördüler ki Türk milleti gücünü birlik ve beraberliğinden alıyor. Vatan saydığı toprakları asla ve asla terk etmeyecek, şanlı bayrağımızı gururla dalgalandıracak. Bu topraklar kolay vatan olmadı. Bir toprağa vatan denilmesi için bedellerin ödenmesi gerekir. Bu aziz vatan topraklarına binlerce şehit verdik. Vatanımız her şeyden kutsaldır."

Çakacak, tüm gazilerin gününü kutladığını sözlerine ekledi.

- Osmaniye

Osmaniye Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği, Şehit Polis Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma Derneği tarafından Devlet Bahçeli Meydanı'ndaki anıta çelenk bırakıldı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Mehmet Emin Esen, törendeki konuşmasında, 19 Eylül'ün, vatan için canını ortaya koyan ve savaşarak gazilik onuruna erişen kahramanların şeref günü olduğunu söyledi.

Gaziliğin onur ve şerefinin bir kez daha yaşandığını ifade eden Esen, şunları kaydetti:

"19 Eylül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün şahsında Türk'ün kahramanlık ve cesaretinin taçlandığı gündür. Bugün, Atamızdan bize en büyük mirastır. Gazilerimiz, Atatürk'ün yaşayan temsilcileri, Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşıdır. Sergilediğimiz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklar, milletimize her zaman güç ve ilham kaynağı olmuştur. Gazilerimiz, bayrağın ve bağımsızlığın paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler uğruna nelerin göze alınabileceğini göstermiştir."

Şehit ve gazilerin Türk toplumunun ortak değerleri olduğunu belirten Esen, "Topraklarımızın bölünmesine ve istila edilmesine ne bizler ne de bizden sonraki nesiller asla izin vermeyecektir" dedi.

Buradaki törenin ardından, Şehit Piyade Uzman Çavuş Bekir Atacan Çocuk Parkı'nın açılışı yapıldı.

- Hatay

Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törende, Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Garnizon Komutanlığı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği tarafından anıta çelenk bırakıldı.

Derneğin Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM tarafından 19 Eylül 1921'de "gazilik" unvanının verildiğini söyledi. 

Bakır, "Biz gaziler, vatan ve bayrak müdafaasında dün olduğu gibi bugün de yarın da yüksek moralli kahraman komutanlarımızın emir komutasında yürek yüreğe, el ele, omuz omuza olma inanç ve heyecanı içindeyiz. Her zerresinde şehit kanı olan Türkiye'mizi bölüp parçalamak niyetiyle, içeride ve dışarıda oynanmak istenen sinsi ve karanlık oyunlara karşı mücadele aşkımızı artarak sürdürülmesi arzusunu ibadet kutsiyetiyle ifade etmek isterim" diye konuştu.

Tören sonrasında Hatay Gazievi'nde Kur'an okunup dua edildi.